Afrodiziakum: Vaše vůně

Vůně lidské kůže ovlivňuje náš intimní život více, než si myslíme...

 

Vůně patří mezi jeden z nejdůležitějších prvků při volbě partnera. Muži tak rozeznávají ženskou plodnost, ženy zase vhodného otce pro její děti. Poznají ho podle androsteronu, tedy druhu feromonu, který u žen probouzí sexuální touhu. Ženy dokonce díky pachu podvědomě vycítí mužův zájem o ně. Ženský mozek totiž dokáže rozpoznat látky, které muži vylučují potem při sexuálním vzrušení.

 

Vše začíná u maminek

Člověk je v podstatě živočich, a proto se u něj zákonitosti vůní řídí stejným způsobem, jako je tomu u většiny zvířat. Příroda například zařídila, že už když se narodíme, naše první cesta míří k maminčině bradavce, která má stejnou vůni a chuť jako plodová voda. Vůně je také nedílnou součástí silného pouta mezi matkou a dítětem. To je vytvářeno i feromony, které se vylučují už v prenatálním období, tedy když jsme ještě v bříšku. Feromony však nelze registrovat čichem, nicméně máme jiný orgán, který je schopen je zaznamenat, a totiž tzv. Jacobsonův orgán, který je uložen na patře. Je dokonce vědecky dokázáno, že feromonální vazba dítěte s matkou je celoživotní. Není tedy žádným překvapením, že mateřská vůně hraje v dospělosti velkou roli při výběru partnera, a to bez ohledu na pohlaví.

 

 

Čichám, čichám ovulaci

Feromony nás informují o naše protějšku a sdělují nám vše, co o něm potřebujeme vědět. Tedy jeho zdravotní stav či informace o pokrevní příbuznosti. Pánové také podvědomě vycítí ženskou ovulaci a jejich snaha o sblížení je intenzivnější. Dokazuje to studie, kterou zveřejnil časopis Science. Muži v pokusu čichali k tamponům nasáklým vaginálním sekretem. Nejpříjemnější pro ně byly sekrety žen, které zrovna ovulovaly. Díky našemu čichu můžeme zjistit mnoho informací. „Existují ženy, které mohou pouhým čichem rozeznat delší pohlavní abstinenci u muže. Osobitý pach, velmi jemný a příjemný, prý vydávají ještě nedotčené panny,“ píše Radim Uzel ve své knize Člověk je živočich sexuální.

 

Ošálit parfémem

Proč si tedy kupujeme drahé parfémy, deodoranty a mýdla? Proč se snažíme ze sebe smýt všechny tělesné pachy, abychom následně na sebe stříkli výtažky ze sexuálních zvířeckých pachů. Jde právě o klamání protějšku. Parfémy použité z pohlavních živočišných žláz dokážou zmást naše vnímání a vyvolat v nás stejné reakce jako pravé feromony. Luxusní voňavkou se tak snažíme zamaskovat naše přírodní pachy, které mohou zabírat jen na některé jedince nebo jen v našem ovulačním období, pomocí parfémů můžeme vonět každému a nepřetržitě. Což ale může přinést vztah, který se stejně časem rozpadne. Přirozený výběr partnera může zhatit i hormonální antikoncepce. V jednom britském časopise vyšla studie, ze které vyplývá, že ženy polykající antikoncepci si vybíraly partnery, ke kterým měly geneticky blíže. Ale právě rozlišení pachů nám pomáhá zamilovat se do muže s odlišnou genetikou pro zajištění zdravého potomka.

 

Síla mužského pachu

Přitom přirozená vůně je důležitá nejen při seznamování, ale i během našeho soužití. Vůně vyvolává vzpomínky na naše intimní chvíle a tím je posiluje. Účinek mužského potu na ženský organismus zkoumala badatelka Dr.Winnifred Culter. Podle jejích závěrů vůně mužského potu pozitivně ovlivňuje ženskou plodnost. Se svým týmem provedla pokus, ve kterém denně po dobu čtvrt roku nanášela na horní ret žen mužský pach z podpaždí. Ženám se následně díky tomu upravil menstruační cyklus.

 

Nemůžu ho ani cítit...

Vůně partnera také vysvětluje ono známé jiskření. Roli tady hrají i tzv. MHC geny. Ty kódují proteiny, které pomáhají imunitnímu systému poznat patogeny. Proto vám vůně toho, s kým by nevzniklo geneticky ideální potomstvo, pravděpodobně nebude nijak zvlášť příjemná.

 

Jinak voní zrzky, jinak blondýny

V nosní dutině máme až 350 čichových receptorů, kterými rozlišujeme až čtyři tisíce pachů. Naše feromony jsou specifické. Dokonce jiný pach mají blondýny než brunety. Obecně ale nejsilnější tělesnou vůni mají zrzky. Aromatické žlázy se nacházejí zejména v oblasti genitálií. Lidský pach má ale i jiný význam než ten sexuální. Složení našeho potu se mění i na základě emocí. Například při strachu či stresu vylučujeme jiný pot než při klidu. V jednom experimentu byli lidé schopni podle zpoceného trika rozeznat, jestli se určitá skupina lidí dívala na horor či komedii. „Je pravděpodobné, že ve smrtelném nebezpečí člověk vydává silný tělesný pach, který může hrát u sadistických zločinců významnou úlohu,“ upozorňuje Radim Uzel. Z lidského pachu máme možnost mnohé zjistit či mnohé naznačit. Proto dámy, až příště půjdete hledat svoje partnery, vyrazte v době ovulace a pořádně si vybrané muže očichejte. A modlete se, že nepoužívají parfém.

 

Kategorie: