V HLAVNÍ ROLI SUPERPOTRAVINY

Chcete dopřát trochu rozkoše svým chuťovým pohárkům a zároveň se nadopovat vitaminy, minerály a fotochemikáliemi? Objevte superpotraviny, které prosluly mimořádně prospěšným vlivem na lidský organismus!

TEXT: KLÁRA DOUBKOVÁ

 

O jejich blahodárných účincích věděli už staří Číňani, Egypťani nebo Aztékové, takže ve všech pádech skloňované ‚superpotraviny‘ nadupané mimořádným množstvím prospěšných látek nejsou ve skutečnosti nic nového pod sluncem. Ve dvacátém století je znovuobjevil a zpopularizoval kalifornský lékař Steven Pratt, který na toto téma dokonce sepsal celou knihu. Vědci sice varují před přílišným přeceňováním účinků těchto ‚zázračných‘ laskomin (léky přece jenom nahradit nedokážou), ale to, že vám jejich zařazení do jídelníčku prospěje, rozhodně nepopírají. Do kategorie označované jako superpotraviny se kromě původních čtrnácti (mezi ně patřily např. borůvky, brokolice, losos či dýně) časem probojovaly i další vitaminové bomby, které dokážou přispívat k dlouhověkosti a které slouží jako prevence proti některým chorobám. Vybrali jsme pro vás pár ‚superlahůdek‘, jež rozhodně stojí za ochutnání!    

 

Semínka chia – aztécká energetická bomba  

Aztéčtí bojovníci čerpali během dlouhých tažení energii mimo jiné i z této tradiční jihoamerické potraviny. Semínka chia totiž dokážou vázat až 12x více vody, než jaká je jejich hmotnost, čímž přispívají k lepší hydrataci organismu. Proto se jim taky dnes přezdívá ‚runner food‘ neboli jídlo běžců. Svými vlastnostmi se podobají lněnému semínku, ale v některých ohledech ho dokonce předčí. Chia semínka totiž jsou nejbohatším rostlinným zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin a navíc se můžou pochlubit mimořádně vysokým obsahem vápníku. Díky své univerzální chuti mají navíc vskutku široké použití.  

Tip: Rozemletá semínka můžete přidat do koktejlu nebo je použít jako zdravé zahušťovadlo do polévek a omáček.    

 

Goji – všelék z Číny  

Sušené bobule keře, který roste v jižní části Číny, seženete dnes už v každém supermarketu! V tradiční čínské medicíně má kustovnice neboli goji pověst přírodního všeléku a elixíru dlouhověkosti. Oranžová až jasně červená barva bobulí naznačuje, že mají velmi vysoký obsah karotenoidů. Kromě toho je kustovnice nabitá i řadou aminokyselin, vitaminů A,B a C a stopových prvků. Navíc obsahuje i jedinečnou směs polysacharidů zvanou LPB, která se nevyskytuje v žádné jiné potravině. Ta zpomaluje proces stárnutí a zvyšuje odolnost vůči škodlivým vlivům prostředí.

Tip: Uvařte je spolu s rýží nebo je uzobávejte ke svačině přímo z pytlíku.    

 

Kategorie: