SEXY TURBAN

Nedávno britská královna souhlasila s tím, že jeden z jejích členů gardy může nosit turban. Sikhský ochránce jejího bezpečí tak může jako jediný nosit místo ohromné beranice něco více módního. Když může on, proč ne vy?

text: Kristina KittI Nedvědová

 

Do Evropy se turbany dostaly v období renesance, kdy bylo v módě dovoleno úplně všechno! Byl považován za absolutně exotický doplněk z dalekých krajů. V roce 1907 ho do fashion oběhu znovu uvedl Paul Poiret. Nejslavnější nositelkou turbanů v té době byla ovšem tajemná Mata Hari, která ho možná použila i jako pašovací prostředek ve své slavné agentské éře.  

Turbany můžou vypadat různě. Klasicky zavázané na hlavě v několika vrstvách, s uzlem na straně, kdy cíp látky volně splývá po vaší šíji. Samozřejmě většinou nechybí dominantní šperk, nebo dříve i paví pero. Nebo může vypadat jako neobyčejná čelenka, na kterou jsme tak trochu zvyklé z osmdesátých let. Akorát, že tato čelenka vypadá většinou velice elegantně, v černé nebo pastelové barvě, s nenápadným uzlem nad vaším čelem, doplněná decentnějším šperkem. Třeba perličkou.    

 

Turban po domácku  

Aniž byste to věděly, možná jste si každá z vás uvázala turban při vytírání vaší koupelny či kuchyně. Tento dělnický turban, vytvořený pomocí šátku, vznikl během válečných let, kdy ženy zůstaly doma samotné. Jejich manželé bojovali na frontě a ony musely do továren, bojovat za průmyslovou revoluci a udržitelnost národního hospodářství. Sukně a šaty vystřídaly montérky a slušivé kloboučky právě pracovní turbany. Ty pak velmi plynule našly svoje místo v ghettech a hip hopové kultuře Ameriky. A asi nejslavnější celebritou, která turbany hrdě nosila, byla slavná diva Elizabeth Taylor. Jediné štěstí je, že jí do hlavy turban nezarostl, stejně jako její diamantové prsteny do prstů.    

 

Hit z přehlídek  

V našem století se pak stal turban tématem módních značek, jako jsou Valentino, Prada nebo Ralph Lauren. Nehledě na to, že pokud prohledáte skříně vašich babiček, najdete tam možná mnoho pletených turbanů na zimu, jež vypadají více než obyčejně, ale s trochou vaší péče a představivosti je můžete dovést do dokonalosti, podobně jako návrháři značky Prada. Do pražských ulic se turban nyní vrací hlavně díky módním blogerům, kteří se nebojí jít s kůží na trh, a na hipsterských akcích v kavárnách a na večerních ‚zábavách‘ je také vídán docela často. Pak je to také proto, že party s tematikou předválečných i poválečných let jsou více než in! Módní trendy se stále recyklují. Návrháři znovu nacházejí již fungující prvky, které pak slouží jako obohacující doplňky dnešních outfitů. Turban se dere letošní sezonu do popředí. Jsem tedy zvědavá, koho v turbanu potkám na ulici příště. Třeba někoho z vás?    

Kategorie: