JE PRÁCE Z DOMOVA PRO MĚ?

Trápí vás nedostatek volného času a dojíždění do práce vás ubíjí? Pohrajte si na chvíli s představou, že radikálně změníte svůj život.

Text: Erika Faunová

 

Statistiky už léta ukazují stejnou nespravedlnost. Zaměstnané ženy jsou za stejný výkon v průměru pořád hůře placené než muži. Muži také dostávají častěji bonusy jako delší dovolenou nebo podíly na zisku firmy. V průměru vydělávají ženy v Evropské unii o 16,4 % méně než jejich kolegové. Rozdíly v Česku patří k nejvyšším v Evropě. Pověstný džbán trpělivosti, se kterým se dlouho chodí pro vodu, už přetéká přes okraj, ale ženy stále setrvávají v rolích otrokyní. Za zdánlivý pocit jistoty jsou zvyklé platit vyšší cenu, než je nutné. Pokud se vám příčí pobírat menší plat, čekání na povýšení arogantním šéfem je v nedohlednu, navíc se trápíte pocitem, že nestíháte péči o rodinu a domácnost, zkuste se zamyslet nad bonusem, který má nevyčíslitelnou hodnotu. Jedná se o práci z domova.

 

Přísně utajené sny   

Obliba tzv. homeworkingu stále roste a stává se určitým trendem. I velké mezinárodní společnosti poskytují svým zaměstnancům možnost pracovat z domova, alespoň na pár dní v měsíci. Domácí prostředí nabízí pohodlí, klid, ale skrývá i na první pohled neviditelná nebezpečí. Například nutkavou potřebu provést generální úklid, místo abyste vyhodnocovala data a plánovala kampaň. Pokud už vás nebaví systém píchaček a na kancelářské židli vás nedrží vysoká manažerská pozice, máte zhruba dvě možnosti. Buď přesvědčíte svého zaměstnavatele, aby vám práci z domu povolil, přičemž si s ním můžete domluvit zkušební lhůtu, nebo ze zaměstnaneckého poměru odejdete a začnete podnikat. Ve svém oboru, nebo v úplně novém, který vás láká už řadu let. Nejčastější rada motivačních koučů totiž zní: Uvědomte si, jaká činnost v životě vám přináší nejhlubší uspokojení, a tu proměňte ve svůj byznys. Protože jen takové pracovní náplni budete s láskou věnovat svůj čas a nebudete mít pocit, že vám život utíká mezi prsty.

 

Vytvořte si svůj plán  

Až se příště přistihnete při tom, jak nepřítomně zíráte na obrazovku počítače, okusujete si nehty a myšlenky se vám toulají v jiných zeměpisných souřadnicích, představte si, co všechno byste mohla podniknout s promarněným časem. Takové projevy bezcílného chování totiž vypovídají o tom, že činnost, které se právě věnujete, pro vás není vůbec důležitá. V tom je zjevný rozpor. V zaměstnání to sice máte snazší a jednodušší než mezi dravci v podnikatelském ringu, ale vaše kvalita a kreativní schopnosti evidentně zakrňují. Možná, že se obáváte následků a neustále porovnáváte vlastní potřeby s těmi rodinnými a především s finanční jistotou, kterou zaměstnanecký poměr přináší. Procitnutí a touha po novém životě může být vzrušující a zároveň děsivá. Uvědomte si však, že práce je i něco víc než jen čas a výkon. Kromě toho, že přináší finanční odměnu, by měla být také odrazem vaší vlastní ceny a vaší užitečnosti. Životní koncept každého z nás má přímý vliv na to, kým se cítíme ve společnosti být, kde je naše místo a jak si na něm stojíme. Každému ale vyhovuje něco jiného. Některé ženy si touží odkroutit osm hodin a do pracovního kolektivu se těší, protože ho vnímají jako rozptýlení od rodinného života. Jsou i ženy, pro něž je uspokojující život v roli hospodyně a matky. Anebo také ženy, ve kterých dřímá dobrá byznysmenka, jež kráčí po vlastní cestě a o snech nesní, ale realizuje je.

 

Udělejte první krok  

Abyste zjistila, jaké pocity ve vás představa práce z domova vyvolává, vytvořte si asociační háček. Na kousek papíru si napište např.: práce z domova = štěstí, nebo jakoukoliv jinou asociaci, kterou si vybavíte. Jakmile váš mozek zaregistruje spojení na papíře, začne si vybavovat další vjemy. Základním předpokladem pro krok kupředu by měl být pozitivní pocit z navozené představy a emoce radosti. Tradičně také pomáhá seznam pro a proti, který by měl naznačit, jakým směrem vaše cesta povede. Malé doporučení nakonec. Jestli jste stále na vážkách, zda pro vás práce z domova ztělesňuje ten pravý sen, pozvěte do kavárny známou, která se tímto způsobem živí. Většinou se člověk učí ze vzorů, a proto pozorujte, jak se dotyčná chová a jestli z ní vyzařuje spokojenost. Možná po takovém setkání postoupíte odvážně vpřed a začnete brát myšlenku na osamostatnění vážně.

 

 

Kategorie: