Dlouhá cesta VICTORIE BECKHAM

Jestli pořád považujete Victorii Beckham jen za bývalou Spice Girl a manželku slavného fotbalisty, jste na velkém omylu. Její jméno se ve světě módy stalo velkým pojmem a její kolekce jsou čím dál uznávanější. Úspěch ale nepřišel náhle a náhodou, musela si ho tvrdě vydřít.

Text: Zdenka Tomis

 

Získat respekt poté, co ji celý svět znal jen jako členku slavné kapely pro puberťáky, bylo hodně náročné. Ještě jako Posh Spice sice všude mluvila o tom, jak moc miluje módu a luxusní značky, přesto vždy patřila spíš na žebříček nejhůře oblékaných žen než těch stylových. Možná proto se po rozpadu Spice Girls nejprve vrhla na sólovou pěveckou kariéru. Svým výkonem však tehdy potvrdila pouze to, že ‚spajsky‘ byly kapelou postavenou hlavně na image, a pokud tu někdo uměl zpívat, Victoria to rozhodně nebyla. K úspěchu jí tehdy nepomohlo ani to, že přišla z nejúspěšnější dívčí kapely v historii. A stejně jako později ve světě módy, nepomohlo jí ani slavné příjmení.    

S Davidem ji, kde jinde než na fotbale, seznámila kolegyně z kapely a velká milovnice sportu Mel C. Vzali se v roce 1999 a Victoria přijala Davidovo slavné příjmení. Jejich manželství tedy trvá už téměř patnáct let a po celou dobu působí až neuvěřitelně spokojeně. Mají spolu tři kluky a od roku 2011 také holčičku Harper Seven, o které Victoria tak dlouho snila.  

 

Trpělivost přináší růže  

Tak by se asi dal Victoriin život popsat v několika slovech. Vždycky dosáhla všeho, co si přála, ale pokaždé si na to musela hodně dlouho počkat. Proslavit se v muzice se pokoušela už od roku 1980, nakonec se jí to spolu se Spice Girls podařilo. S ohledem na to, jak velký byl její talent, tak dokázala téměř nemožné. Móda byla po hudbě její druhou největší zálibou. V módním světě o sobě poprvé dala vědět v roce 2000, kdy se na londýnském Týdnu módy objevila coby modelka. V té samé době se spolu s Davidem stali tvářemi značky Dolce&Gabbana v Británii. S navrhováním oblečení začala v roce 2004, kdy dostala šanci vytvořit limitovanou kolekci džínů pro značku Rock&Republic. Ředitelé značky jí sice tehdy proklamovali velkou budoucnost, ovšem ostatní svět zanechal kolekci téměř bez povšimnutí. Ale Victoria se nevzdávala. Tvrdě dřela dál, pilovala svůj cit pro módu a vkus. V roce 2006 to ocenil Roberto Cavalli, který ji začal pravidelně oblékat na červený koberec a kromě toho si ji vzal jako modelku na vlastní přehlídku v rámci milánského Týdne módy. A tehdy se z bývalé Posh Spice začala pomalu, ale jistě stávat módní ikona.

 

Láska k brýlím   

Rok 2006 byl zlomový také v tom, že britský časopis Harper’s Bazaar Victorii oslovil, aby pro jejich projekt oblékla slavnou herečku a svou velkou kamarádku Katie Holmes. Posílena úspěchem, rozhodla se Victoria do světa vypustit svou první autorskou kolekci slunečních brýlí. To je ostatně doplněk, bez kterého si Victorii téměř nedovedeme představit. Nenosí je kvůli tomu, aby zakrývala svoji tvář, ale prostě proto, že je bezmezně miluje. Sluneční brýle podle ní povýší každý outfit o úroveň výš. Po brýlích ještě týž rok následovala řada džínů, vůně a ve spolupráci s jednou japonskou firmou zkusila navrhnout také kabelky a šperky. Na rozdíl od svých pěveckých kolegyň Jennifer Lopez či Britney Spears, které se také zkoušely prosadit v módě, Victoria za všemi svými věcmi opravdu stála. Všechny návrhy pocházely od ní, svou firmu budovala krůček po krůčku. Nebylo to tak, že by měla tým lidí, kteří by vše dělali za ni a ona všemu jen propůjčila své jméno. V roce 2007 dostal David Beckham nabídku hrát za klub Los Angeles Galaxy, a tak se rodinka přestěhovala do Ameriky. David dostal zázračný plat a Victoriiným produktům se tu dařilo mnohem lépe než doma v Británii a získala tu skvělé kontakty. V roce 2008 se například stala tváří jarní kolekce Marca Jacobse. Tentýž rok vůbec poprvé prezentovala vlastní kolekci na Týdnu módy v New Yorku. Její úspěch dokládá například to, že se během jediného roku objevila na čtyřech obálkách prestižního magazínu Vogue – v americkém, britském, indickém a ruském vydání. Ještě chvíli však trvalo, než si svět doopravdy zvykl na to, že Victoria Beckham není ani zpěvačka, ani profesionální bohatá manželka, ale světová módní ikona a především módní návrhářka. Když v únoru 2011 představila svoji podzimní kolekci, konečně i Scott Schuman, autor nejslavnějšího módního blogu na světě, uznal, že Victoria je dobrá. „Garance (Scottova přítelkyně, blogerka Garance Doré) mě donutila jít na Victoriinu přehlídku. Ale měla pravdu. Uznávám, že kolekce Victorie Beckham jsou rok od roku silnější,“ napsal tehdy. Nutno dodat, že její modely mají úspěch nejen u módních odborníků, ale i u samotných zákaznic. Victoria je totiž navrhuje především tak, aby byly nositelné. Spíš než na extravagantnost dbá na to, aby její oblečení bylo praktické, lichotilo ženské postavě a zvýrazňovalo její křivky – nejen prsa, ale i boky, po kterých Victoria vždy toužila, ale zřejmě zůstávají jedinou věcí, které se nedočkala.  

Kategorie: