Krásné ženy dělají krásné věci, díl 10.

Text: Milada Kůrková / Kristina KittI Nedvědová

 

ANNA NOSKOVÁ

 

Dnešní svět je plný všeho, ale dobro v něm pořád někam mizí. Média nás válcují spíše těmi negativními emocemi a my pak máme pocit, že celá planeta se řítí do pekel. Proto je přínosem a uzdravujícím elementem jakýkoliv počin, který se snaží naši situaci na zemi zlepšit. A je dobré o nich vědět.   

Web Zoot, kde si můžete udělat radost hezkými dárky, a módní portál Fashionbook.cz, kde se můžete dočíst o všem možném, se spojily dohromady a nechaly vzniknout módnímu editorialu, kde se prezentuje mladý a nadějný návrhář romského původu, Pavel Berky. Jeho téma transsexuality a sexuální neurčitelnosti zrodilo zajímavé modely, které jste mohly vidět i na letošním Prague Fashion Weeku. A to je krásné! Ale je to také dobré? Ano! Pavel Berky totiž vytvořil sérii krásných triček, jejichž koupí na Zootu podpoříte zajímavé a sociálně prospěšné akce. Jde o velmi zajímavé kousky, které říkají jen jedno: Buďte, čím chcete být! Tedy jste muž a chcete být ženou? Prosím. Jste žena a ráda byste byla mužem? Budiž vám přáno! Jste žena a ráda byste byla stále ženou? Vaše volba. Svoboda vyznání a po - citů. To můžete nosit na svém tričku i vy!   

 

Autor Pavel Berky je sám členem Romea o.s., které právem patří výtěžek z prodaných triček. Koupí podpoříte program, kdy lidé jako Berky navštěvují školy a snaží se o komunikaci mezi dětmi napříč všemi sociálními skupinami. Romea o.s. chce jen jedno, odstranit mezi dětmi různého původu nevraživost, nedorozumění a pomoci jim, aby měly radost ze své budoucnosti a života. Organizace Romea o.s. v loňském roce obdržela za dlouhodobé prosazování lidských práv cenu Alice Garrique Masaryk. Fashionbook.cz už v minulosti prokázal sílu ve svém ‚fashion aktivismu‘, kdy společně s foto - grafkou Bet Orten bojoval za propagování problému s lázněmi Kyselka. Za fotografie získala Bet Orten ocenění Czech Grand Design. Letos se pustil módní web, který hlásá, že móda nemá jen jednu tvář, do dalšího boje společně s Pavlem Berkym.  

 

Je tedy více než příjemné vědět, že i móda jde ruku v ruce s důležitými aspekty reálného života. Proto se podívejte na projekt DOBRO a třeba někomu uděláte radost tím, že budete vlastnit ve svém šatníku jeden model s posláním...   

 

Pavel Berky vytvořil sérii krásných triček, jejichž koupí na Zootu podpoříte zajímavé a sociálně prospěšné akce.

 

A co nám šéfredaktorka Fashionbook.cz, Anna Nosková poví o módě, stylu a dobru? Jaká je pro vás kolekce Pavla Berkyho?  

Pavel Berky je úžasný, talentovaný návrhář, který vystudoval pražskou UMPRUM, pochází ze slovenské Rimavské Soboty a je skutečně hrdý na své romské kořeny. F.64.0 je kolekce o přeměně, transformaci. Je to kolekce o toleranci. 

 

Co je to podle vás styl?

Schopnost vyjádřit svou osobnost prostřednictvím oblečení. Nic víc, nic míň.  

 

Jak vás napadlo starat se o šatník jiných lidí?  

Nenapadlo mě to, nějak to vyplynulo ze situace. Studovala jsem žurnalistiku, milovala módu, vyrostla v prostředí, kde se dělily věci na vkusné a nevkusné. Bavilo mě experimentovat, kombinovat vlněný kabát z 30. let po dědovi s neonovými legínami. Nejdřív mě žádali o pomoc se šatníkem moji kamarádi, potom i jejich kamarádi. Mezitím jsem pracovala v řadě módních časopisů jako módní redaktorka, posléze editorka. Současně jsem u toho ‚stajlovala‘ nejrůznější osoby na nejrůznější příležitosti. Je to ale docela dřina, ačkoliv se to tak nemusí jevit. Ta práce je něco mezi psychologem a výtvarníkem.  

 

Kdy a proč jste se rozhodla založit Fashionbook.cz a o co přesně se jedná?  

Fashionbook.cz je web nejen o módě a stylu, ale také o postoji k životu. Chtěla jsem kreativní platformu, kde se budou moci nejrůznější osobnosti vyjadřovat prostřednictvím autorských textů a fotografií. Médium, které bude pravdivé, nezávislé. Mám okolo sebe skvělý tým lidí, takže věřím, že se nám tuto vizi daří naplňovat.  

 

Co je podle vás módní prvek, který nikdy nezestárne?  

Je zvykem říkat, že úsměv nebo pěkné zuby. Ale asi šátek Hermes.  

 

Jak může móda pomoci jinde? A co všechno může být trendy?  

Móda může pomoct upozorňovat na jiné problémy, které se jí týkají jen okrajově nebo vůbec. Trendy může být cokoliv, co si řeknete. Důležité je jenom sebevědomí, s jakým umíte danou věc nosit. ♥

 

Kategorie: