„Když žena pozná mé šaty, je to pro mě největší odměna,“ říká návrhářka Sandra Mark

„Když žena pozná mé šaty, je to pro mě největší odměna,“ říká návrhářka Sandra Mark

Její šaty nosí přední české krásky a ona vypadá jako jedna z nich. Sandra Marková v rozhovoru prozrazuje, jaká byla její cesta k vlastní značce svatebních i společenských šatů, odkud čerpá inspiraci a podle jakých prvků její šaty bezpečně poznáte.

 

Sandro, chtěla jste být módní návrhářkou už odmalička?

Ano, pamatuji si, jak jsem jako malá holčička sedávala na židličce u své babičky a malovala si na malé papírky různá sáčka a sukýnky. Babička ke mně vždycky přišla a hrála si na zákaznici. Později mi tuhle hru připomněla moje paní učitelka na základní škole. Všimla si, že ráda kreslím a zeptala se mě, jestli bych se jednou nechtěla stát módní návrhářkou. Tehdy jsem si vzpomněla na svou hru s babičkou a uvědomila si, že to opravdu chci. Začala jsem chodit na kurzy malování, abych se připravila na talentové přijímací zkoušky. Po střední škole jsem pokračovala vyšší školou módního návrhářství v pražských Holešovicích. Na UMPRUM mě bohužel nevzali, ale asi to tak mělo být.

 

Jaké druhy talentu je potřeba skloubit, aby člověk uspěl v téhle profesi?

Podle mě je ze všeho nejdůležitější cit pro materiál a barvy. Můžete nakreslit sebekrásnější obrázek, ale pokud nevíte, jaký materiál se na co hodí a jaké odstíny materiálu k sobě ladí, nikdy to nebude fungovat. Věřím, že vlastní pílí se můžete naučit i kreslit, ale cit pro materiál a barvy už asi musíte mít v sobě.

 

Značku Sandra Mark jste založila hned po škole?

To ne, moje cesta k vlastnímu salonu byla delší a složitější. Získat si klientelu a dostat se do povědomí lidí nějakou dobu trvá. Po škole jsem se pár let věnovala modelingu. Byla to pro mě hodně zajímavá zkušenost, ale zároveň jsem si uvědomila, že u toho zůstat nechci.  Módnímu návrhářství se intenzivně věnuji vlastně až  asi poslední dva roky.

 

To není příliš dlouhá doba, na to, že už teď nosí vaše šaty Ina Puhajková, Tereza Budková, Kateřina Kasanová a mnohé další. Vaše šaty dokonce předváděly finalistky české Miss 2018 během finálového galavečera. Čím si zájem o své modely vysvětlujete?

Především se snažím si držet stále svůj rukopis. Chci, aby mé šaty působily nežně a romanticky, zároveň si ale potvrpím na určité prvky, které šatům dodají na smyslnosti, jako například véčkové výstřihy, rozparky nebo spadlá ramínka. Ale především je pro mě důležité, aby šaty nebyly příliš přezdobené. Miluji čisté linie s propracovanými detaily.

 

Co dalšího je pro vaše šaty typické? 

Mám ráda metalické prvky, ať už zlaté, rosegold nebo stříbrné. Často je můžete vidět v podobě nejrůznějších pásků, které doplňují celkový model.  Pro mé šaty jsou typické i aranžované živůtky a sukně. Ráda pracuji s materiálem a ženskou postavou.

 

Máte nějaké oblíbené fashion designery, kteří vás inspirují?

Mám jich hned několik. Například Zuhair Murad, který dělá velmi zdobené honosné šaty nebo izraelská návrhářka Berta, která si potrpí na véčkové výstřihy a luxusní krajky. Anebo Galia Lahav, která vytváří propracované šaty do střihu mořských panen. Každý z nich pracuje s jiným typem materiálu, jejich tvorba se od sebe výrazně liší, ale líbí se mi, že si všichni neustále drží svůj styl a nenechávají se úplně strhnout aktuálními trendy. Jejich šaty zkrátka vždycky poznáte, což je skvělé. Když za mnou přijde klientka, že někde poznala mé šaty, je to pro mě ta největší odměna.

 

A do jaké míry berete aktuální trendy v potaz vy? 

Určitě je sleduji, všímám si třeba barevností. Ale na druhou stranu nejsem typ designera, co by šel proti sobě jen pro to, aby naplnil určitý trend. Snažím se udržet si svou linku, kterou mám už zažitou a je pro mě typická.

 

Máte proto pocit, že tvoříte šaty pořád stejně, anebo se v něčem trochu mění?

Pokud se podívám na své první šaty, které jsem vytvořila pro svou sestřenici na maturitní ples, vývoj tam je určitě znát. Přece jen jsem byla čerstvě po škole a neměla jsem ještě tolik zkušeností. Posunula jsem se jak ve zpracování šatů, tak i v nápadech. Pořád objevuji něco nového a jsem za to ráda, protože to znamená, že se stále vyvíjím a posouvám.

 

Vy své šaty nejen navrhujete, ale také sama šijete. Jak dlouho trvají třeba jedny svatební?

To se nedá přesně říct. Já mám vždycky rozdělaných několik šatů najednou, navíc každé trvají jinak dlouho. Někdy mám dny, kdy mi to nejde úplně pod ruku a jindy je to přesně naopak. Některé šaty mám naaranžované za chvíli, na jiných strávím nespočet dní a cítím, že to pořád není ono. Svatební a společenské šaty půjčuji i šiji na zakázku. Šít pro někoho šaty na míru mě strašně baví. Tehdy totiž pracuji s konkrétní ženskou postavou. Ve větších velikostech jsou šaty na míru vysloveně vhodné. Zpravidla je totiž taková postava něčím atypická – žena má širší boky, větší prsa nebo větší bříško a je nutné, aby jí šaty dobře seděly. Aplikace i aranžmá se proto uzpůsobí tak, aby šaty vyhovovaly individální ženské postavě.

 

Čerpáte inspiraci pro své šaty i v zahraničí? Nedávno jste byla na dovolené v Peru…

Minimálně navrhování mi jde v zahraničí určitě lépe. Navíc jsem celkem workholik, takže si s sebou práci beru i na dovolenou. Mám zkušenost, že když jsem od všeho pryč, najednou mě napadá spoustu návrhů. Vracím se z dovolené a mám plno skic a těším se, jak začnu šaty realizovat. Na každou dovolenou vždy vozím i jeden ze svých modelů, který tématicky zapadá do prostředí. 

 

Vy sama ještě vdaná nejste. Nabízí se proto otázka: Jak by měly vypadat ty vaše vysněné?

Mně se už představa změnila nesčetněkrát.  Moje mamča se mi kvůli tomu i směje. Když jsem byla menší, toužila jsem po velké sukni. Teď vím, že než princeznovské, raději bych volila vílovské, ale zároveň ženské šaty. A s největší pravděpodobností jim nebude chybět zlatý prvek. 

 

Začíná svatební sezona 2019. Na jaké prvky se můžeme těšit ve vaší svatební kolekci?

Určitě nebudou chybět zlaté detaily, ať už ve vyšívání na krajkách nebo jako nejrůznější aplikace. V barevnosti i letos zůstává především off-white (lomená bílá) a ivory (slonová kost). V materiálech si přijdou na své jak nevěsty, které touží po jemných vílovských šatech, tak i ty preferující elegantní saténové modely nebo honosněji zdobené svatební šaty.

 

Fota svatební kolekce: Klára Bartheldi Portrét Sandry Mark: Ariana Bernard

Kategorie: