JAK NANÁŠET TVÁŘENKU

Žádné líčení by se bez tvářenky nemělo obejít. Tvář díky ní totiž vypadá elegantněji, upraveněji i zdravěji. A když víte, jak na to, můžete pomocí tvářenky krásně vytvarovat své rysy.

text: Zdenka Tomis

 

Přestože se tvářenka nosila už ve starověkém Egyptě, spousta současných žen ji vůbec nepoužívá, protože s ní neumějí zacházet. Přitom tehdy se s ní zdobily nejen ženy, ale dokonce i muži. Dokonce už v té době existovalo několik druhů tvářenek. Buď šlo o tuhou pastu vyrobenou z borůvek, jahod nebo třeba zeleninových šťáv, pudrová tvářenka znamenala například rozdrcený okr. Bohužel tehdejší ženy si musely vybírat texturu jedině v závislosti na tom, jakou barvu chtěly používat.   Dnes máme ten luxus, že i pudrová tvářenka může být růžová a naopak tekutá či gelová může mít hnědé nebo bronzové odstíny. Díky tomu si můžeme pořídit takovou tvářenku, která vyhovuje nejen odstínu naší pleti, ale i jejímu typu.    

 

Pudrová tvářenka 

Pro koho se hodí? Pořiďte si ji, pokud máte spíše mastnější typ pleti. K takové pokožce přilne lépe než krémová či gelová, déle vydrží a zbytečně ji nemastí a nezatěžuje. Při nákupu pudrové tvářenky se vždy ujistěte, že příliš nepráší, aby vám nezničila celý make-up. Při jejím výběru myslete také na to, že pudr zvýrazňuje vrásky.  

Jak ji nanášet? „Pudrovou tvářenku je nejvhodnější aplikovat na pudrový základ, čili na lehce přepudrovanou pleť. Prodlouží se tím její trvanlivost a nebude vám na tváři flekatět,“ radí hlavní vizážistka školy líčení Surface Barbora Nevická. Nejsnadněji ji nanesete štětcem, ideálně o polovinu menším, než je štětec na pudr. Tvář jím ovšem nepřetírejte, zkuste tvářenku spíše vklepávat, vydrží tak déle.   

Pudrovou tvářenkou můžete zvýraznit takzvaná jablíčka tváří, ale i lícní kosti směrem k horní linii ucha, čímž obličej opticky zúžíte. Máte-li ale naopak štíhlý protáhlý obličej, veďte tvářenku od bodu, kde se protíná vnější koutek oka s linií nosu, rovně ke střednímu bodu ucha. Pokud používáte hnědý nebo bronzový odstín, můžete jím také jemně zvýraznit hranu nosu a krajní části čela nad spánkem. Obličej tak krásně vytvarujete. „Pokud to náhodou přeženete s intenzitou barvy, jednoduše ji zkorigujte přepudrováním,” dodává Bára Nevická.   

 

Gelová, tekutá či krémová tvářenka  

Pro koho se hodí? Pro všechny ženy, které mají raději přirozeně lesklou tvář než matnou, a také pro ty, které mají suchou pleť. Na rozdíl od pudrové tvářenky pleť zvláčňují a ještě více nevysušují. Protože působí velmi mladistvě a vzhled celého obličeje hezky osvěží, měly by je volit i ženy se zralou pletí. Naopak, trpíte-li výrazně rozšířenými póry nebo akné na tvářích, raději se těchto ‚lesklých‘ tvářenek vzdejte. Drobné nedostatky by totiž zbytečně zvýrazňovaly.   

Jak ji nanášet? Rozhodně na krémový základ, do kterého se krásně vpije, nebude tvořit fleky ani žmolky a vydrží na místě po celý den. Samozřejmě nejlépe vypadá na pleti sjednocené make-upem. Aplikovat ji můžete houbičkou, ale vůbec nejlepší jsou prostě jen prsty, s nimiž bude aplikace přesnější a také jednodušší, protože se díky jejich teplu produkt lépe roztírá. Není však úplně jednoduché s krémovými tvářenkami stínovat tvář, proto se hodí spíš na zvýraznění jablíček, která vzniknou, když se usmějete. Zároveň jde o místa, kde se přirozeně červenáme, proto takové líčení působí velmi svěže a zdravě. Ještě než vyrazíte ven, ujistěte se, že jste tvářenku dostatečně rozetřela, aby netvořila nepřirozené mapy.  

 

Kategorie: