PAN BOŽSKÝ Muž jedné role?

Jeden čas Chris Noth nemohl ani nakupovat v samoobsluze, protože ho prodavačky propichovaly pohledem. Proč? Ubližoval přeci dokonalé Carrie Bradshaw! A to se neodpouští! Chris asi už tehdy tušil, že tahle filmová postava mu odpáraná jen tak nebude.

Text: Kristina Kitti Nedvědová

Přitom jeho kariéra začala úplně správně – chlapsky! A to rolí vyšetřovatele v kultovním seriálu Právo a pořádek. V temných ulicích New Yorku ve svém odrbaném kabátě hledal zločince a vrahy. Neustále na scéně pršelo a on si namáčel kravatu do majonézy ve svém oblíbeném bistru, kde vedl temné řeči o společnosti.  

Tenkrát se stal idolem mnoha žen i mužů, kteří jednoduše propadli kouzlu televizních detektivek. Jenomže pak někdo přišel s pilotním dílem seriálu Sex ve městě. Nikdo tenkrát netušil, co z toho bude. A hlavním plus pro producenty, jež se nad seriálem vznášelo, bylo to, že seriál vypadal docela levně (zpětně můžeme dodat: Cha! Cha!). Hvězdou měla být drobná Sarah Jessica Parker a čekalo se, co na úvodní díl řeknou ženy u obrazovek. A ty se chytly hned! A chtěly to vše znova a znova! A hlavně s Panem Božským! Začalo šest let života seriálové postavy, která neustále nechtěla do chomoutu. Pan Božský si vybral špatně svou první ženu, kterou pak podváděl s Carrie, pak zase odjel někam pěstovat víno a hledat se, aby se posléze vrátil a zabojoval a dojel si pro svoji vyvolenou až do Paříže. Když se nad tím zamyslíte, vlastně možná nepochopíte, proč si ho ta Carrie nakonec vzala?! I když s odstupem času, kdy diváci Sexu ve městě zestárli, musí si každý z nás zodpovědně říct, že ta Carrie není úplně normální. Kdo by s ní vydržel? Na internetu probíhají diskuze, kdo se k ní z jejích seriálových partnerů hodil nejvíc. Já osobně zastávám názor, že to nebyl ani Pan Božský a ani Aidan, ale pan Burger. Pamatujete? Byl jako ona a konečně, měl smysl pro humor. Který Pan Božský bohužel vážně nemá. Nicméně, všem to bylo jedno. Nám, ženám. Proč? Protože jsme si do Pana Božského projektovaly veškeré zpackané vztahy, nevěry a problematické otce.  

 

Chris jako symbol    

Pan Božský se stal freudovským symbolem všech nespolehlivých a poněkud rozervaných mužů, kteří se v moderní době vyskytují na každém rohu. Muže, který má sice, co chce, ale jinak neví vůbec nic. Je úspěšný, vy se s ním ocitáte ve zlaté klícce, ale on chce jen svoje pohodlí a melancholicky někdy zavzpomíná na doby minulé, kam vy rozhodně nepatříte. Pamatujete si na konec páté série, kdy Pan Božský odjíždí pěstovat víno do Kalifornie a mají s Carrie moc hezký romantický večer u něho doma? Pouštějí si spolu desky a on zavzpomíná na své rodiče? Podle mě je to jediná osobní záležitost, kterou se o něm za celý seriál dozvíme. A na Carrie to samozřejmě zapůsobí zcela nezřízeně! Jak by také ne, když ona zosobňuje všechny romantické školačky světa?      

Herec se snažil vybočit ze svého stereotypu, jenomže to moc nejde. Jakmile se do seriálových dějin zapíšete jako Pan Božský, už se těžko obsazujete do hlavní role nějakého celovečerního filmu. Publikum od vás něco určitého očekává a vadí mu, že jste buď stejný jako v televizi, nebo úplně jiný. Takový risk si producent na svoje triko nedá. A proto je Chris Noth hercem vedlejších rolí, jako byl třeba zcela nevýrazný manžel Helen Hunt v Trosečníkovi. Nyní ho můžeme sledovat jako manžela Dobré manželky, kdy v tomto seriálu hraje vlastně trochu temnějšího Pana Božského. Smůla. Ale na druhou stranu, když se s tímto údělem smíříte včas a na všechny ideály herectví kašlete, můžete mít hezký život. Chris rozhodně nezaplňuje bulvár nějakými eskapádami, naopak. Jediné, co mu může řada mužů závidět a o čem se v jeho případě píše docela dost, je fakt, že se šťastně oženil s o hodně mladší ženou a mají spolu miminko. A má se dobře. Sarah Jessica Parker v každém rozhovoru říká, že je úplně jiná než Carrie, ale bohužel hraje ve svých filmech jenom Carrie v odlišných variacích. Chris Noth o sobě vždy prohlašoval, že jediné, co mu na natáčení Sexu ve městě vadilo, byly ty rozzuřené prodavačky v jeho oblíbené sámošce.        

Jeho nejslavnější seriálová postava se nemůže zbavit jistého paradoxu, že přestože Pan Božský má být nestálý tajemný rozervanec, je především neustále klidný a vyrovnaný. S pevným stanoviskem. A ve chvíli, kdy to vypadá, že Carrie konečně dospěla, si pro ni dojede, aby s ní konečně mohl žít. A troufám si tvrdit, že to je to tajemné kouzlo, které tak působilo na všechny ženy u obrazovky. Z některých mužů prostě jejich klid neodpářete a nedokážete vymazat známou vůni rodinného krbu. A stability. Pokud ji někdo má, je to právě Chris Noth. Jen si přivonět!

 

 

 

Chris potkal svou téměř o třicet let mladší ženu, mulatku Taru Lynn Wilson, v newyorském varieté. O čtyři roky později se jim narodil syn a následovala romantická svatba na Havaji. Role nepolapitelného Pana Božského tím utrpěla velkou ránu.

Kategorie: