DOVOLENÁ PO CELÝ ROK

Jak to udělat, aby nám po celý rok bylo tak hezky jako v létě u moře či na chalupě?

TEXT: ZDENKA TOMIS
FOTO: Shutterstock.com

 

Půl roku se těšíte na dovolenou, a když pak konečně přijde, sedm, v lepším případě deset dní uteče jako voda a vy jste zase doma. Ve svém starém bytě, ve své staré práci. Opálení pomalu bledne a s ním se ztrácí i vaše dobrá nálada. Už se nemáte na co těšit, máte pocit, že všechno hezké se odehrává jen v létě a teď vás čeká jen několik měsíců zimního utrpení, které mírně zlepší snad jen Vánoce či týden na horách. Podle odborníků si člověk optimistické naladění, které si přivezl z letní dovolené, udrží měsíc, maximálně dva. Pojďme těmto expertům ukázat, že se umíme stejně skvěle jako na prázdninách cítit po celý rok.

 

Vzpomínejte nahlas

Aby vám zážitky, a hlavně jejich atmosféra, zůstaly v hlavě co nejdéle, měli byste o nich mluvit nahlas. Připomínat si je, hodnotit, komentovat pořízené fotografie, prostě vzpomínat. Jenom si u toho dejte pozor, abyste svým vyprávěním (obzvlášť, pokud už se opakuje) neotravovali okolí. O své dovolené tedy vyprávějte třeba svojí mamince, kterou zajímá úplně všechno, co se týká jejích dětí, případně opravdu dobré kamarádce, která s vámi má svatou trpělivost, a úplně nejlépe těm, kdo byli na dovolené s vámi. 

 

Scházejte se

Zkuste se pravidelně vídat s lidmi, s nimiž jste své volno strávili. Po návratu jim poděkujte za příjemný čas a klidně hned naplánujte první setkání. Jednak získáte zmíněný prostor na hlasité vzpomínání, ale také se svým způsobem vrátíte v čase. Sice budete jen ve vašem obýváku či oblíbené restauraci, ale budete probírat podobná témata jako na dovolené, říkat si ty samé vtipy nebo dělat ty samé věci. Hráli jste na pláži badminton? Běžte si ho zahrát do parku nebo do haly. Užívali jste si společné plavání v moři? Začněte společně chodit plavat, do krytého bazénu můžete i v zimě. Pokud jste se na cestách seznámili s novými lidmi, zůstaňte s nimi v kontaktu. Možná už se nikdy v životě neuvidíte, ale jednou za měsíc si s nimi můžete vyměnit jeden připomínací e-mail nebo prohlédnout jejich fotky. I to vám přinese malou, ale důležitou ‚letní‘ radost. 

 

Využijte nové zkušenosti

Pokud jste se na dovolené například naučili nový sport, provozujte ho také doma. Jestli se vám líbilo tempo života nebo rituály v zemi, kterou jste navštívili, zkuste je alespoň částečně napodobit doma. Ideální je dovolenou rovnou vybírat s cílem, aby vás naučila něčemu novému. Jeďte surfovat, potápět se, lézt po vysokých horách, nebo pokud se jen chcete válet u bazénu, dejte si závazek, že se alespoň naučíte základy místního jazyka. Po návratu domů je můžete rozvinout v jazykovém kurzu. Taková dovolená přispívá k větší spokojenosti v dlouhodobém horizontu, ale jedině tehdy, pokud si dáte tu práci a nově nabyté schopnosti včleníte do svého běžného života. 

 

Kategorie: