Humor a láska

Pro mnohé z nás je stejně důležitou podmínkou lásky jako fyzická přitažlivost. Humor dokáže bleskurychle vytvořit pocit sounáležitosti a intimity. Podle psychologů dovede ale stejně rychle vašemu vztahu zasadit i citelnou ránu.

TEXT: Klára Doubková
FOTO: Shutterstock.com

 

Humor se v poslední době dostal do hledáčku moderní psychologie, která se snaží prozkoumat jeho působení v nejrůznějších podobách. Například americký psycholog Robert L.Weiss, který se systematicky zabývá funkcí humoru ve vztazích, zastává názor, že humor je nástroj, který se dá použít k dobrým nebo k špatným účelům. Má přece i svou manipulativní nebo zlomyslnou polohu! „Humor není jednoznačný. Když vtipkujete, smysl vašeho sdělení není nikdy tak úplně jasný,“ shrnuje další odborník přes smích a lásku, americký psycholog Hugh Martin. Právě díky mnohoznačnosti působí humor někdy jako nenásilný způsob, jak navrhnout nové možnosti a oťukat terén. „Když jsem chtěla nenápadně zjistit, jestli by můj současný manžel stál o svatbu, jednou jsem v legraci poznamenala, že bych se ráda vdávala v létacím balonu. Zmínka o veselce ho naštěstí nijak nevyděsila a to nám připravilo půdu pro pozdější vážný rozhovor,“ popisuje třicetiletá Romana. Humor vám poskytuje široký manévrovací prostor. Když váš protějšek zareaguje negativně, máte možnost zůstat u varianty, že se jednalo pouze a jenom o vtip. Pokud ale narazíte na vstřícný přístup, můžete možnosti navržené v žertu doopravdy zrealizovat. 

 

Záplava hormonů štěstí

Když se osmadvacetiletá Bára potkala na pracovním večírku s Romanem, hned od prvních vteřin se u ní dostavil pocit, jako by je spojovalo neviditelné spiklenectví. .S naprostou duchaplností každou chvíli vypálil poznámku, která rozvibrovala její bránici. Pozvání na rande jí pak přišlo jako ta nejpřirozenější věc na světě. „Společný smysl pro humor určitě zjednoduší počátky vztahu, dosti často vyvolá hlubší zájem jedné osoby o druhou, tedy je jakýmsi samotným počátkem zamilovanosti,“ vystihuje podstatu onoho magického jiskření psychoterapeutka Miroslava Chmelařová. Naše tělo vyrábí ‚hormony štěstí‘ endorfiny jak při smíchu, tak i při zamilovanosti. A proto není divu, že se tyhle dvě emoce často navzájem posilují a prolínají. Když se někoho zeptáte na představu o ideálním protějšku, smysl pro humor se většinou objeví na jedné z předních příček. Mezi zakořeněné mýty šířené prostřednictvím filmového plátna a růžové knihovny patří představa, že po partnerovi sršícím vtipem a duchaplností touží zejména příslušnice něžného pohlaví. Emancipace v posledních desetiletích však podstatně zamíchala kartami a dnešní partnerské vztahy se rozhodně do této úzké škatulky nevejdou. Vtipné a pohotové ženy stoupají v ceně. „V dnešní době přibývá mužů, kteří vyhledávají vtipné partnerky, dokážou jejich smysl pro humor ocenit, takže spíše záleží na individuálním založení každého z partnerů,“ uvádí to na pravou míru Miroslava Chmelařová. 

 

Smích jako tmel vztahu

Některé americké párové terapie začínají úvodní ‚rozehřívačkou‘. Lektor posadí trochu zakřiknuté dvojice na gauč a hned v úvodu sezení pustí několik vtipných skečů. Když partnery na několik okamžiků spojí společný smích, jsou pak vůči sobě pozitivně naladění a jejich vzájemná komunikace probíhá s větší lehkostí. Humor může navíc zafungovat při ostré partnerské výměně názorů jako nárazník, který odlehčí situaci. „Když docházejí argumenty při hádce a situace si žádá vyústění namísto bouchnutí dveřmi. Oba jsou již hádkou vyčerpáni a nechtějí z ní vyjít jako poražení. Díky humoru vyhrávají oba, aniž by snížili význam toho, o co se přeli. Situace se projasní, uklidní, nebo se ukáže překvapivě jednoduché řešení,“ popisuje blahodárnou moc vtipu psychoterapeutka. „Pokud společný smysl pro humor přetrvá a nezmění se v průběhu soužití v nudnou a trapnou, zpravidla jednostrannou komunikaci, rozdílné založení partnerů naopak uhlazuje, spojuje je a poskytuje porozumění pro toho druhého.“ 

 

Matoucí pocit spřízněnosti

Když oběma partnerům začnou cukat koutky ve stejné situaci, znamená to, že jsou naladění na stejnou vlnu. Jenže oslnivý ohňostroj vtipu rozhodně není samospásný a nevypovídá zhola nic o žebříčku hodnot nebo o charakteru člověka, což jsou pro dlouhodobý vztah naprosto zásadní veličiny. Právě naopak, okouzlující smysl pro humor může někdy odpoutat pozornost od zásadnějších nesrovnalostí mezi partnery. Bára z úvodu našeho článku po půl roce neodolala Romanově (jak jinak!) vtipné žádosti o ruku a v krátkém sledu si s ním pořídila dva potomky. Až po několika letech si naplno uvědomila, že Romanovu vášeň pro návštěvy restauračních zařízení do brzkých ranních hodin nelze vyvážit ani jeho úžasnou schopností ji kdykoli rozesmát. O nečekaných výbuších jeho zuřivé žárlivosti nemluvě. Když se po čtyřech letech dohodli na rozchodu, zjistila, že se jí vlastně ulevilo. „Díky smyslu pro humor se dají přehlédnout některé skutečnosti, které mohou signalizovat rozdílné založení partnerů, což vyjde najevo až v pozdějších fázích vztahu,“ varuje před možným úskalím chronických bavičů psychoterapeutka. 

 

Kategorie: