Lukáš Tomšů a Anna Černá se stali mistry

Mekka evropského surfingu, francouzské městečko Seignosse na pobřeží Atlantského oceánu se během uplynulého týdne stalo opět hostitelem mistrovství v surfingu pod názvem Quiksilver a Roxy Championship.

Zpočátku se muselo tři dny čekat na vlny, ale nakonec se předpověď vyplnila a tak mohli závodníci poměřit síly a dovednosti v nejlepších vlnách v devítileté historii mistrovství. Přítomní diváci byli svědky zajímavého surfingu v podání nejlepších českých a slovenských surfařů.  Fandit přišla i současná Miss World České republiky, Natálie Kotková, která je velkou fanynkou surfingu a doufá, že se brzy bude moc zúčastnit samotného závodu mistrovství ČR a SR.

Formát závodů je osvědčený a totožný s tím, který používá World Surf League při surfových závodech světové série. Všichni zaregistrovaní účastníci se v prvním kole rozlosují do tří až čtyřčlenných skupin a mají 30min jam session, kde mohou předvést své dovednosti. V hodnocení se počítá součet dvou nejlépe odjetých vln. První dva postupují dál do dalšího kola a pavouk pak pokračuje až do finále.

Mezi muži letos překvapil svým výkonem Lukáš Tomšů a mezi ženami opět kralovala Anna Černá.
Nejlepší umístění ze Slovenských závodníků vybojoval Vlado Bachnár, který obsadil páté místo.

Lukáš se závodů zúčastnil poprvé a díky kvalitnímu výběru vln a radikálním manévrům si vybojoval svůj první titul mistra Česka a Slovenska. Lukáš začal se surfingem v Austrálii, kde studoval a poté trénoval na ostrově Bali, kde působil jako surfový instruktor pro českou surfovou školu Surfandtravel.cz . „Ve Francii na závodech jsem poprvé a jsem moc rád, že se mi podařilo vyhrát. Místní vlny jsou daleko těžší než na Bali, kde jsem surfoval naposledy a musel jsem si na jejich kvalitu zvykat. O to víc mě vítězství těší“ říká Lukáš po vyhlášení vítězů.  Ve finále mužů, které se jelo v naprosto ideálních podmínkách, se potkali Martin Černík, Lukáš Tomšů a Robert Chadim. Martin Černík, současný trenér české snowboardové reprezentace, dokáže skvěle využít potenciál vlny a zajet nejdelší jízdy. Robert Chadim má naopak dravý styl, kterým dominoval po celou dobu závodu. Bohužel ve finále měl smůlu a v důležitém okamžiku nedokázal manévr dokončit. Vítězství tak patří Lukášovi Tomšů, který odjel dlouhé jízdy včetně náročných manévrů.

Ženské finále se jelo ve stejný den jako mužské, tudíž za stejných podmínek. Už jen za to, že všechny surfařky dokázaly proplavat velkými vlnami, až na line up (místo, kde se chytají vlny) zaslouží obrovský respekt.  Anna Černá opět prokázala svou současnou dominanci mezi ženami, kterou vládla po celý závod až do finále a dojela si pro svůj již třetí titul mistryně České a Slovenské republiky. Anna žila tři roky v Austrálii, kde se surfingu začala více věnovat. Poté strávila téměř dva roky surfováním na Srí Lance a poslední měsíce pak na Kanárských ostrovech. Jako jedna z mála domácích surfařek dokáže během jízdy předvést náročné manévry a její styl je jasnou předností. „Před začátkem finále jsem doufala, že se závod odloží, až budou menší vlny, ale po konzultaci s trenérem Alešem Tůmou jsem to vzala jako výzvu a podařilo se mi odjet myslím dobré vlny.  Jsem moc ráda, že jsem obhájila prvenství a těším se na další rok“ řekla Anna po svém vítězství. Druhé místo patří Tereze Olivové, která trénuje po celý rok v rámci svých surfových kempů a třetí místo získala Natálie Houdková. Závodu se zúčastnila i současná nejlepší česká Freestyle snowboardistka Šárka Pančochová, které se podařilo probojovat až do semifinále a nakonec brala celkově šesté místo. „Vždy se do Francie ráda vracím, má to tu skvělou atmosféru, surfing je pro mě ideální příprava na zimní sezónu a zároveň relax před náročnou sezónou“, říká Šárka.

 

MENS FINALS

1. Lukáš Tomšů      9,5b  ČR
2. Martin Černík     8,5b  ČR
3. Robert Chadim   7,5b  ČR
4. Otmar Oliva    6,5b   ČR

WOMENS FINALS

1. Anna Černá             10b  ČR
2. Tereza Olivová         6b   ČR
3. Natálie Houdková   5,5b ČR
4. Lenka Sedlářová     4,3b ČR

Bližší informace na: www.surfchamp.cz

Video najdete na: https://youtu.be/k0yaMT0RcR8

Kategorie: