Nekonečný pláč...

NIc není tak frustrující jako poslouchat nářek svého miminka a hádat, co ho trápí...

text: Vanda Ptáčková

 

První zaplakání novorozence na porodním sále zní našim uším jako rajská hudba – není jasnějšího signálu, že je dítě živé a zdravé. Od té chvíle už nám však dětský pláč přináší jen starosti. Každá matka má v sobě zakódovaný instinkt křičící miminko okamžitě utišit, pomoci mu od trápení a nastolit opět spokojenost. A když se tišení nedaří, hluboko v našem nitru roste úzkost. Není miminko nemocné? Nebolí ho něco? Právě narozené miminko nemá k dispozici jiný komunikační nástroj než právě pláč. Pláčem dává najevo, že má hlad (v prvních týdnech života mu málokdy stačí kojení každé tři hodiny, spíš každou hodinu), pláčem oznamuje, že potřebuje vyměnit plenu. Je ale spousta dalších příčin a ne vždy je snadné se jich dobrat...    

 

Trápení s bříškem  

Pokud se vašemu novorozeňátku vyhnou problémy s nadýmáním, považujte se za dítě štěstěny. Tzv. tříměsíční kolika se může protáhnout klidně i na půl roku a rodičům připraví mnoho bezesných nocí plných zoufalství. Sice není přirozenější výživy než mateřské mléko, nezralý trávicí trakt dítěte na něj však reaguje hromaděním plynů ve střevech a velkými bolestmi. Utrápené miminko se kroutí u krmení, zajíkavě pije, polyká vzduch a bludný kruh se uzavírá... Maraton křiku začíná většinou večer, kdy toužíte alespoň po půlhodince spánku, a může trvat i dlouhé hodiny.   

Stoprocentně účinný lék na koliku neexistuje, přesto je několik pravidel, jejichž dodržení by vám mělo přinést alespoň pocit, že jste pro pohodu svého drobečka udělaly maximum. Po každém jídle je třeba nechat miminko odříhnout, neuškodí to ani vícekrát během kojení. Pravidelně s dítětem cvičte kroužení nožičkama, co nejčastěji ho pokládejte na břicho, aby si vlastním ‚hemžením‘ promasírovalo střeva a zbavilo se plynů, pomoci může také nošení v klubíčku a tzv. na tygříka (položené bříškem na vaše předloktí). V lékárnách seženete několik druhů kapiček pro mi minka, které slibují úlevu, a tady nezbývá než vyzkoušet, co pomůže právě tomu vašemu.    

 

Je mi divně po těle  

Čerstvé miminko působí tak křehce, že máme často tendenci ho příliš navlékat, aby se nenastydlo. Horko však není pro dítě prospěšné ani příjemné. Oblékejte mu maximálně o jednu vrstvu oděvu více, než máte na sobě vy, a občas zkontrolujte, jestli není za krkem zpocené – to by znamenalo, že je oblečení příliš. Přehřáté miminko snadněji nastydne, na kůži mu vyskáče svědivá vyrážka a v neposlední řadě bude pěkně rozzuřené. Stejně nepříjemný je i chlad. Nenechte se zneklidnit tím, že má dítě studené ručičky a nožičky, protože ty jsou studené velmi často a neznamená to celkovou nepohodu. Jestli je děťátku zima, poznáte nejlépe na hrudníčku nebo na špičce nosu – tyto části těla by studené být neměly. Nevrlost miminka může souviset třeba i s materiálem oblečení. Není příliš hrubý? Nezůstala na tričku kousavá cedulka? Neškrábe ho zip? Dítě má mnohem jemnější pokožku než dospělý a lehce dojde k jejímu podráždění. Dávejte pozor také na to, abyste dítku nezpůsobily nepohodlí třeba příliš utaženou plenkou, těsnou gumičkou ponožek nebo zaříznutou šňůrkou čepičky.   

 

Příliš mnoho podnětů  

Plačící děťátko se snažíme uklidnit všemi myslitelnými způsoby, jenže občas dosáhneme pravého opaku – přehltíme jeho smysly i mozek, na což dítě reaguje ještě podrážděnějším řevem. V prvních dnech po příchodu z porodnice byste neměly dopustit, aby se z vašeho bytu stalo korzo návštěv. Natěšené tetičky a kamarádky určitě mohou pár dní počkat, než se na miminko přijdou podívat, a nový člen rodiny nebude muset snášet mazlení a šišlání po celý den. Miminka jsou sice vybavena jakousi pojistkou – při příliš velkém množství podnětů usnou – ta však nefunguje spolehlivě. A každá zkušená matka vám potvrdí, že není těžšího úkolu než uspávat přetažené dítě.  

Velkou zatěžkávací zkouškou pro dětské smysly jsou také rušná nákupní centra nebo restaurace. Malá chvilka v takovém prostředí je pro miminko namáhavá stejně jako pro vás celý den.   Nepřehánějte to ani s hračkami, úplně stačí, když dáte do postýlky nebo do kočárku jeden kousek.   

 

Kategorie: