Zuzana Stavná: Manželství se mi líbí!

Tuhle kouzelnou slovenskou herečku jste mohli vidět například v novém českém filmu Krásno. Nově oblékla svatební šat v Hřebejkově snímku Zakázané uvolnění. Jaké to je ‚vzít si‘ Ondru Sokola, a jaký je její postoj k manželství? S úsměvem na rtech nás provedla pracovním i soukromým životem.

TEXT: Adéla Hálková

 

Zuzko, máte krásnou češtinu, jak jste se s ní sžila v rámci divadelních, filmových a jiných rolí?  

Děkuju za pochvalu. Už tady žiju přes devět let a asi je to tím, že mám dobrý hudební sluch. Češtinu jsem se během DAMU naučila velmi rychle. Je pravda, že to pro mě má jednu velkou výhodu, a sice to, že mě přirozeně nutí mluvit pomaleji, než jsem ve slovenštině zvyklá. Slovensky pak ‚rozprávam‘ hrozně rychle – někdy mi ani rodilý Slovák nemůže rozumět. U mě je jazyk a mluva taky dost spojena s psychikou, v momentech, kdy jsem rozčilená nebo nejistá, se mi do češtiny logicky vkrádá mateřština. Role v divadle a ve filmech mám naučené, takže tam se mi to už moc nestává. Ale když někdo moc chce, tak to samozřejmě pozná.   

 

Kdybyste hrála ve slovenštině, ovlivnilo by to nějak váš výkon? V běžném životě, s přítelem a přáteli, mluvíte jak?  

No rozhodně! A mám to i vy zkoušené. V divadle Rubín hraju slovensky v autorské hře Petra Kolečka – Kauza Medea. S režisérem jsme se rozhodli využít slovenštiny k lepšímu vyjádření charakteru mé postavy – mladé, bohaté holky, která trpí anorexií a chová se jako ‚pipina‘. A já si to samozřejmě užívám! Nemusím přemýšlet nad tím, abych řekla všechno správně. Tím jsem svobodnější a mám nad rolí větší nadhled. Můj přítel je Čech, takže i doma mluvím česky. Až když jedu domů k rodičům nebo potkám nějakého Slováka, tak hezky přepnu do slovenštiny.   

 

V souvislosti s vámi se v těchto dnech nejvíce mluví o filmech Krásno a Zakázané uvolnění. Já jsem si vás lustrovala ještě v Divadle DISK a celkem mě pobavily vaše dovednosti: jízda na koni, pád z koně, žonglování, akrobacie... Tohle všechno se učí na herecké konzervatoři nebo jste hostovala v cirkuse?  

Popravdě, když končíte DAMU, moc profesionálních zkušeností nemáte, takže se snažíte do popisu napsat co nejvíc zajímavostí o sobě, aby si vás vůbec někdo všimnul! Pravda je, že jsem na koni jezdila do doby, než jsem z něj při natáčení spadla. Pak už jsem na něj ze strachu nesedla.   

 

Ale zpět k oněm filmům. Dva celovečerní filmy – mají kromě herce Ondřeje Sokola něco společného?   

Kromě producentů a Ondřeje Sokola nic moc. Žánrově jsou to  dva odlišné filmy. Možná je pojí dvě silné režisérské osobnosti a humor, který není prvoplánový. Na oba jsem moc pyšná, jsou jedinečné. Krásno svou odvahou natočit film tak, jak to tady v Čechách není zvykem, a také nádhernou vizuální stránkou. Zakázané uvolnění je moje srdcovka! Ten snímek je výjimečný, vtipný, energický, citlivý, rezavý! Celý ten proces byl jedno velké štěstí, které se povede jednou za čas. To, že vůbec představení v divadle Rubín s Janou Strykovou a Hankou Vágnerovou vzniklo a pak že se Honza Hřebejk rozhodl po návštěvě divadla přenést děj na plátno... Premiéra nás čeká 5. června.   

 

Jak jste se k Ondřeji Sokolovi, který Krásno režíroval i v něm hrál, dostala? Milostná scéna, ve které se objevíte nahá – nejde se nezeptat – je pro vás nahota přirozená, nebo jste do toho šla se zatnutými zuby pro dobro snímku...?  

Já už hraju v jeho inscenaci Glengarry Glen Ross v Činoherním klubu, kam si mě vybral. Zřejmě jsem ho tam nezklamala, a tak mě vybral do role Moniky v Krásnu. No, a co se týče nahé scény – úplně zatnuté zuby jsem mít nemohla, to bych se pak s tím Ondřejem nemohla líbat. Nahota ve filmu mně osobně přijde přirozenější než v divadle. Film je intimní a realistická záležitost, takže tam nějak přirozeně patří. A hlavně po té natočené scéně v Krásnu už ani nic jiného říct vlastně nemůžu... Samozřejmě, kdybych měla pocit, že je to opravdu zbytečné a účelové, určitě bych, minimálně, protestovala. Ale důležitost té naší společné milostné scény mi pan režisér dostatečně vysvětlil a já neměla důvod mu nedůvěřovat. Je třeba taky podotknout, že se scéna ve filmu zvrátí do komické roviny – a to mě na ní baví nejvíc.   

 

V Zakázaném uvolnění si Ondru Sokola dokonce vezmete, řeknete nám něco víc o vaší roli nevěsty?  

Nevěsta Klára mě hrozně baví. Má úplně jiný charakter než já! Je to docela nepříjemná holka, co má v životě naprosto vše jasně dané předem. „Dům, děti, zahrada.“ Všechno má, jak sama říká, naplánovaný. Až jí ten její domeček z karet někdo zničí a ona je najednou úplně ztracená! Já jsem její pravý opak.   

 

Krásné herecké obsazení filmu Zakázané uvolnění

 

Kategorie: