PŘÍLIŠ MNOHO VITAMINŮ

Mohou našemu zdraví prospět, ale mohou mu i pěkně zavařit. Dřív než svůj denní jídelníček obohatíte o hrstku barevných pilulek, zjistěte si všechny důležité informace – a to rozhodně není snadný úkol.

TEXT: VANDA PTÁČKOVÁ

 

Moje kamarádka Hanka, věčně vystresovaná personální manažerka, dlouho žila jen na kafi a hotových jídlech od Markse &Spencera. Samozřejmě si dělala starosti, že jí chybí ovoce a zelenina, takže nasadila vitaminy v tabletkách a hlavně mamutí dávky železa, které jí – podle jakéhosi článku v jakémsi časopisu – mělo dodat potřebnou energii. O týden později trpěla ukrutnou zácpou, nadýmáním a nevolnostmi. A vůbec ji nenapadlo, že by na vině mohl být právě potravinový doplněk. Jen náhodou se o svých trávicích obtížích zmínila před lékárnicí a řešení bylo na světě. „Dozvěděla jsem se, že má dieta složená hlavně z masových jídel a cereálií je sama o sobě na železo dost bohatá. A další dávky už byly pro tělo moc,“ vzpomíná Hanka. Nešťastníků Hančina typu chodí po světě spousta. Vědecké poznatky v problematice suplementů se neustále mění a na stejnou otázku najdeme stejné množství odpovědí pro i proti. Jedni tvrdí, že průmyslové potraviny nemají šanci nám dodat dostatek živin a ty je pak třeba doplňovat. Jiní bijí na poplach, že jsme naopak vitaminy a minerály přesyceni a syntetické doplňky z různých důvodů organismu škodí. Dokonce i vitamin C, obecně považovaný za všelék, byl roku 1998 v jedné studii obviněn z toho, že ve vysokých dávkách má mutagenní a karcinogenní účinky (studie byla ovšem vzápětí vyvrácena). I přes zmatenost informací se většina z nás občas rozhodne dát některému z preparátů šanci. Čísla mluví za všechno – Češi v současné době za potravinové doplňky utrácejí kolem deseti miliard ročně. Vždyť kdo by nechtěl být ještě o něco zdravější, mít víc energie, hezčí pleť i vlasy nebo lepší odolnost proti stresu. Potravinové doplňky jistě nejsou žádným zlem – v případě, že je užíváme s rozumem. Odborníci na výživu nám doporučují si ‚ordinovat‘ jenom konkrétní přípravky na konkrétní obtíže, přičemž klíčové je přiměřené množství. Vysoké dávky vitaminů a minerálů doporučují pouze těm, jejichž organismus je v těžkém deficitu, a to se týká alkoholiků, pacientů s poruchami příjmu potravy či vážně nemocných lidí. 

 

Co je pro nás nejlepší

Jak se tedy rozhodnout, které suplementy brát, v jakém množství, v jakou denní dobu a v jaké kombinaci? Než vůbec vkročíte do lékárny či drogerie, musíte si uvědomit, že každý doplněk – i kdyby byl opravdu zázračný – bude fungovat jen v případě, že ho vaše tělo dobře vstřebá. Například pití velkého množství kávy, čaje nebo alkoholu bude využití většiny doplňků snižovat. Všechny tyto nápoje totiž působí diureticky, což znamená, že vypudí živiny z těla dřív, než stihnou zapracovat na těch správných místech. V době vitaminové kúry je proto lepší tyto ‚hříchy‘ omezit na minimum. Když přijde na konkrétní tabletky, ujasněte si, čeho chcete dosáhnout. Nemáte žádné specifické zdravotní problémy, jen obavy, že vaše strava není plnohodnotná? Jedna dávka běžného multivitaminu denně by měla stačit. Máte-li pocit, že vám nesvědčí městské prostředí a stres, zaměřte se na antioxidanty (např. vitaminy A, C a E). A držíte-li nízkotučnou dietu, doplňte tělu esenciální mastné kyseliny třeba v pupalkovém oleji.

Pokud máte jasný požadavek – třeba právě zvýšit výkonnost a cítit se energičtější jako Hanka – uděláte nejlépe, když navštívíte nutriční poradnu. Vyškolený odborník sice není lékař, měl by vám ale dokázat poradit to nejlepší s ohledem na váš způsob stravování a životní styl. Pomoci může i ochotný lékárník. „Místo železa mi lékárnice doporučila multivitamin s antioxidanty a hlavně důsledný pitný režim,“ říká Hanka. „Trvalo to sice asi tři týdny, ale pak jsem se opravdu začala cítit výrazně líp.“ Z toho plyne i další poučení – obrnit se trpělivostí. Žádný potravinový doplněk nezafunguje přes noc. Většinou je nutné podstoupit kúru v délce jednoho až tří měsíců, než si všimnete výsledku.

V případě, že chcete řešit zdravotní obtíže, s nimiž se regulérně léčíte, vždy konzultujte vybrané suplementy se svým lékařem. Některé vitaminy a minerály mohou zpomalovat nebo úplně blokovat vstřebávání léků, jiné naopak účinky zvyšují, což také nemusí být žádoucí. Při skutečné nemoci zkrátka na experimenty není prostor.

Konečně máte vybráno a spokojeně si odnášíte lahvičku bobulí. Teď zbývá jen správně načasovat jejich podávání. Pokud si suplement žádá podání např. půl hodiny před jídlem, mělo by to být uvedeno v příbalovém letáku. U většiny tabletek není uvedeno nic a v tom případě neuděláte chybu, když si je vezmete spolu s jídlem, nejlépe večer. Přes noc se tělo regeneruje a účinné látky mají nejlepší potenciál odvést svou práci. Vcelku logicky si večer nedávejte doplňky povzbuzující, což může být třetřeba i vyšší dávka vitaminu C. 

 

Kategorie: