Norská princezna zase zlobí

Když se před 14 lety krásný a ušlechtilý princ Haakon bezhlavě zamiloval do neurozené, chudé a hříšné ženy z lidu, byl to skandál, jaký norské království ještě nezažilo. Přesto si svou lásku vybojoval a pohádka měla šťastný konec. Jenže teď se zdá, že se nad ní stahují mračna.

TEXT: Eva Finsterlová

 

Už od konce loňského roku se světovými médii jako mor šíří zpráva o manželské krizi norského korunního páru. Přestože královský palác všechny otázky na toto téma vytrvale odráží, zvěsti o prasklinách v někdejší dokonalé idylce prince Haakona a Mette-Marit (oba 40) neutuchají. Na rozdíl od dřívějších skandálů jiných královských párů to tentokrát není následník trůnu, který by znovu neodolal kouzlu mimo královské romance a zahleděl se do další krásky. Příčinou je nyní sama někdejší Popelka Mette-Marit, která podle nejnovějších zdrojů podvádí svého prince s norským miliardářem. Nejde přitom o bezejmennou aférku a vykonstruovaný drb bulvárních novinářů. Muž, kvůli kterému se manželství norského korunního páru otřásá v základech, se jmenuje Ole Robert Reitan (42). Tento ženatý otec tří dětí je mimo jiné dědicem koncernu Reitan Group stejně jako vlastníkem sítě supermarketů. Kromě toho má úspěšný podnikatel rovněž podíl ve firmách těžících ropu v Severním moři a nemálo investuje i v několika bankách a fondech. A co je hlavní, známost mezi ním a Mette-Marit není žádným čerstvým románkem, norská princezna s miliardářem udržuje blízké vztahy již celých devět let! Pohledný podnikatel dokonce nechyběl ani na oslavě princezniných čtyřicátin loni v srpnu.    

Už tehdy si ale média nemohla nevšimnout, že přišel sám – manželku a tři děti nechal doma. Také královský pár se spolu přestal na veřejnosti ukazovat a sama Mette-Marit se zcela stáhla z očí veřejnosti. Podle oficiálního prohlášení královského dvora to bylo proto, že musela podstoupit operaci ploténky. Pak musela odpočívat, protože její stav nebyl úplně dobrý. A pak? Nic. Zprávy o ní i jejím zdravotním stavu z ničeho nic utichly. Olej do plápolajícího ohýnku pochybností nakonec přilila sama norská princezna, když na sociální síti Twitter umístila ironicky psaný text v angličtině: „Všechno jde velmi dobře. Vůbec žádný problém.“ Domácí média se sice ještě chvíli krotila a držela stranou, zato švédští sousedé se pustili do psaní o manželské krizi u královské rodiny. A romantici jen smutně vzdychají. Vždyť to byla tak dokonalá pohádka!   

 

Napravená hříšnice?  

Aby ne. Příběh lásky jako vystřižené z červené knihovny se začal psát roku 1999, když se korunní princ Haakon na hudebním festivalu v Kristiansandu zakoukal do plavovlasé servírky a matky samoživitelky Mette-Marit Tjessem Hoiby. Netrvalo dlouho a pár spolu začal žít na hromádce, přičemž následník trůnu přirozeně převzal úlohu otce Mette-Maritina nemanželského syna Mariuse. Velmi brzy se stala každodenním terčem novinářů.    

Ta nejhorší zkouška však na prostou blondýnku teprve čekala, když se na povrch dostala její skandální minulost. A že byla rozhodně pestrá. Otcem jejího synka je to - tiž narkoman a kriminálník a ani v jejím životě drogy nechyběly. Nechyběl také alkohol, skupinový sex, divoké večírky a lesbická videa. Takovouhle nevěstu a princeznu si královský dvůr pro dědice norského trůnu věru nepředstavoval ani v těch nejčernějších myšlenkách. A nijak se nerozpakoval dát to Matte-Marit najevo.

Ta v jednu chvíli na lásku prince dokonce rezignovala a uletěla od dotěrných novinářů až do New Yorku. Princ Haakon si svou Popelku ale nakonec uhájil a neurozená, avšak půvabná plavovláska s kontroverzní minulostí si Nory postupně podmanila. Stala se módní ikonou a po princezně Dianě další královnou lidských srdcí, kterou si poddaní i s jejím synkem doslova zamilovali. Nakonec zjihla i tvrdá srdce u královského dvora a princ Haakon se svou napravenou hříšnicí dostal požehnání k sňatku. „Mezi námi je něco opravdu silného,“ prohlásil už při zásnubách princ. „Nemůžu to nechat jen tak být. Těžko si vyberete, do koho se máte zamilovat.“ A Mette-Marit ještě před svatbou v slzách promluvila veřejně o své minulosti, za kterou se kála a omlouvala. „Byla to drahá zkušenost a trvalo, než jsem se od ní oprostila. Svá předchozí rozhodnutí už nevrátím, i když bych si to moc přála.“   Upřímnost se jí tehdy vyplatila. Norové jí odpustili. Netrvalo dlouho a pohledný korunní pár svou lásku zpečetil dalšími dvěma potomky. Následujících třináct let pak tvořili dokonalou královskou idylku. Jenže není všechno zlato, co se třpytí, a kdo ví, jak by pokračovaly jiné známé pohádky, které končí zamilovanými pohledy a úsměvy u svatební hostiny...   

 

Dovolená jako záplata 

Matte-Marit o tom ví svoje. Pro tuto bývalou servírku bez vyučení nebylo snadné přizpůsobit se zkostnatělým zásadám královského dvora, naučit se pravidlům etikety a vyměnit obrážení divokých večírků za nudné oficiální večeře se státníky a snobskou smetánkou. Vlastně se zdá, že stejně jako kdysi monacká kněžna Grace Kelly, jež se vzdala života v Hollywoodu, či princezna Diana, začíná také Matte-Marit žít svým vlastním životem. Již několik posledních let si nejde nevšimnout, že hledá ‚život‘ jinde než po boku následníka trůnu. Namísto účasti při oficiálních akcích létá meditovat do Himálají nebo podniká nákupy v New Yorku. Dříve věčně usměvavá, dnes stále zasmušilá žena jen potvrzuje to, co si už před ní vyzkoušely jiné naivní Popelky. Život na zámku není žádný med. Konzervativní norští roajalisté se teď jen modlí, aby i nadále nešla ve stopách princezny Diany. Ta byla sice královnou lidských srdcí, ale také královnou bulváru a skandálních mimomanželských aférek. Jak snadné by pro Matte-Marit bylo uniknout ze zlaté královské klece do náručí bohatého Reitana! Světová média by sice chvíli jejich vztah přetřásala, ale nakonec by byla zase volná. Možná je to právě to, o čem už nějakou dobu norská princezna přemýšlí. Největší překážkou na obou stranách je ale možná bitva o děti a v případě podnikatele také o miliardový majetek. Jak manželská škatulata nakonec dopadnou? Těžko říct. Prozatím z královského paláce prosakují zprávy o tom, že by se norský pár měl vydat na dovolenou neznámo kam a hlavně bez svých tří dětí. Zda to má být další pokus zachránit manželství potácející se na pokraji krachu, a slepit tak poslední střepy někdejší velké lásky, to se zřejmě ještě uvidí.   

 

Norská královská rodina  v době, kdy vše vypadalo naprosto idylicky.

Kategorie: