OBJEVTE skryté krásy moře

Krásu podmořského světa nelze slovy popsat. Dokonce ani fotografie nebo video vám nikdy tuto skrytou nádheru nepřiblíží tak, jak byste ji mohli zažít na vlastní kůži. Zkuste to sami a uvěříte. Do potápění se nejde nezamilovat.

text: Olga Černá

 

Mám ráda zážitky a dobrodružství, ale nejsem extrémista. Docela slušně plavu, ale bez dýchání vydržím pod vodou sotva pár vteřin. Při potápění se šnorchlem mi zadek z nějakého záhadného důvodu pořád visí na hladině, ale věřte nebo ne, nic z toho k opravdovému potápění nepotřebujete. I já to zjistila náhodou a byla to zatím jedna z nejskvělejších náhod mého života.    

 

Potápěčem snadno a rychle  

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak jste se dostali ke svým koníčkům? K některým jsme vedení od dětství a díky nim se pohybujeme v určitém okruhu lidí, kteří nás mohou přivést dál. Ovlivňuje nás partner, práce a někdy si dokážeme splnit touhy a sny, které nás během života potkají. Většinou je tam tedy impuls zvenku, kterému jsme v daný okamžik otevření. Přesně tak jsem se dostala k potápění já, jako slepý k houslím. Zkrátka jsem kývla na něco, o čem jsem věděla jen to, že mi nějak zásadně nevadí. Vždycky jsem měla potápění za extrémně náročný sport se spoustou těžkého vybavení a s detailní znalostí fyzikálních zákonů. Nedovedla jsem si představit, jak to celé funguje, kde se mohu potápět a co to vlastně obnáší. Po roce a půl od získání licence a dvaceti ponorech na otevřeném moři vás chci nalákat do potápěčských řad. Extrémní jsou na tomto sportu pouze místa, která uvidíte. Pod vodou nebudete muset hnout téměř ani brvou, vybavení si půjčíte až na místě a fyzikální veličiny za vás obstará potápěčský počítač a divemaster, zkušený potápěč, který vás bude podmořskou lokalitou provázet. Vy si budete užívat, kochat se, objevovat a levitovat v 3D prostoru s lehkostí, kterou zažijete jen pod vodou.    

 

Jak se zbavit cholerika  

Pár dní před koncem léta jsem se tedy zapsala na kurz potápění na Orlíku a neočekávala vůbec nic. Celý listopad jsem měla naplánovaný v Asii, a tak jsem svou pozornost soustředila spíš tam. Získání licence měla být pouze nutnost před tím ‚opravdovým‘ potápěním v křišťálovém moři a kurz jsem měla absolvovat během dvou víkendů na přehradě a dvou zkušebních ponorů v bazénu. Rychlé, jednoduché. Na potápěčském kurzu se seznámíte s teorií ponorů, zjistíte, co dělá tlak, kyslík a dusík s vaším tělem v hloubce a jak s tím naložit. Naučíte se pracovat s výstrojí, neříkat masce brýle a lahvi flaška a pěkně si to všechno obléknout na sebe. Při prvním cvičném ponoru do minimální hloubky pak natrénujete dýchání, vylévání vody z masky, spolupráci se svým buddym (potápěčským parťákem) apod. A postupně se budete sžívat s prostředím pod vodou a nořit se hlouběji a déle, až dosáhnete maximální hloubky pro začátečníky, která je 18 metrů. Kde může být zádrhel?! Tak třeba v tom, že při mém prvním zanoření na konci srpna byl Orlík plný zelených řas s viditelností maximálně 30 centimetrů. Že jsem měla pocit, že tlak v dvoumetrové hloubce mi rozmáčkne hrudník a nádech ústy je ta nejméně přirozená věc na světě. Pod vodou mě tenkrát udrželo jen to, že jsem si nechtěla utrhnout ostudu. Vylít vodu z masky jsem v té černozelené vodě nezvládla vůbec, a tak mě instruktorka Eva nasoukala do svého bazénu na zahradě, kde jsem s nafukovací žirafou vedle sebe trénovala, až se to povedlo. A světe div se, není to nic těžkého! Standardně se tento nácvik provádí v krytém bazénu právě proto, aby byla zajištěná viditelnost a klidné podmínky, ale já potřebovala začít na konci prázdnin, kdy jsou bazény ještě zavřené.   

Pokroky jdou při potápěčských začátcích doslova z minuty na minutu. Stále objevujete něco nového kolem sebe a zjišťujete, že dokážete víc, než se zdálo. Jeden den vám přijde divné potopit se do 2 metrů, druhý den odpoledne si už budete užívat ponor o 12 metrů hlouběji. Překonáte prvotní pocit nepohodlí a přirozený impuls k vyplavání na hladinu při jakémkoliv problému. Vše, co se stane pod vodou, lze totiž pod vodou i vyřešit. Klidně a rozvážně. A pokud takoví nejste, jako potápěči si tuhle novou vlastnost odnesete nenápadně i na souš.

 

Kategorie: