Krásné ženy dělají krásné věci

Text: Milada Kůrková / Adéla Hálková

ERIKA LORI

Erika získala jako jediná Češka v roce 2008 titul Gemolog. Vlastní firmu, jež se specializuje na obchod s diamanty a diamantovými šperky, a nedávno také otevřela svůj diamantový obchod v Dlouhé ulici.     

 

Jak vzpomínáte na svoje podnikatelské začátky?  

Nevzpomíná se mi lehko, protože jako každé začátky nebyly jednoduché. Řešila jsem v té době bolestivý rozvod, dostala výpověď v zaměstnání a oficiálně zůstala na mateřské a moje malá dcera byla můj šéf. Najít si zaměstnání s klasickou pracovní dobou prostě nešlo, a tak jsem začala podnikat, abych byla časově flexibilní. Měla jsem velké znalosti i zkušenosti v obchodu s luxusním zbožím se šperky a diamanty, úspěšně vystudovaný gemologický kurz na burze v Israeli a velkou lásku k drahokamům. Tak jsem se rozhodla, že budu obchodovat s diamanty. Vybrala jsem své úspory, které jsem měla ze stavebního spoření, pronajala si malou kancelář a začala s obchodová - ním. Diamantový business jsem rozjížděla de facto se svými karátovými náušnice a zásnubním prstenem. Moc si vážím svých prvních klientů, protože museli mít ve mě asi velkou důvěru anebo se nechali nakazit mojí láskou k diamantům.   

 

Jak jste ke své lásce – šperkům a diamantům, přišla? 

Lásku ke drahokamům mám opravdu vrozenou. Od malička hledám a sbírám různé krystaly a drahokamy, jezdila jsem s rodiči na Kozákov, v deseti letech jsem řešila, kde má Jizera nebo Labe své největší meandry, abych tam mohla hledat přírodní poklady. Fascinovalo mě, že příroda dokáže vykouzlit tolik světla a krásy v absolutní tmě. A lásku ke šperkům mám jednoznačně vypěstovanou. Když jsem nastoupila v roce 1999 do firmy, která se zabývá prodejem šperků, šperky mi připadaly jako marnost. Po letech mi ale došla jejich symbolická důležitost a hodnota pro civilizovaný kultivovaný lidský život a mám je ráda. Od té doby, co vedu svou vlastní firmu, zažívám úžasné chvíle, když vstoupím do dílny k panu zlatníkovi a přebírám a kontroluji nový šperk. To, co bylo před několika týdny jen skica na papíře, se najednou leskne a září v mé dlani, je to skutečně fantastický a povznášející pocit.   

 

Jste sama vášnivou sběratelkou diamantů?  

Sbírám drahokamy všech druhů a několik diamantů také vlastním.  Převážně ale ve špercích. Vytvářím takovou osobní sbírku, kterou v budoucnu předám mé dceři. Ale protože s diamanty obchoduji, není možné, abych si dělala velké osobní zásoby jako křeček. Musím nakupovat kameny, které mají hodnotu a jsou žádány na trhu, v obchodě se musejí točit. Musím se krotit, protože v momentě, kdy mám nějaké volné finance, místo toho, abych si šla koupit nějaké doplňky či oblečení, sjíždím nabídky na burzách a nakupuji drahokamy.    

 

Je něco, co vás na nich fascinuje?  

Diamanty jsou fascinující, nadpřirozené věci. Nejrychleji štěpí světelné paprsky i přesto, že vznikaly v zemské kůře v hornině, kam se světlo světa nikdy nedostalo. Jak je to možné?!? Proč něco tak lehkého, jako je karbon, může být v téhle formě tak tvrdé? Zákazníci se mě vždycky ptají, jak to, že taková malá věc je tak drahá?! Pak si ho položí do dlaně a ono to září a člověk je prostě fascinován. V tom malém zářivém krystalu se skrývá obrovské množství energie, jež má neuvěřitelnou moc. Obdivuhodné.   

 

Kategorie: