JAK VÁM STRES KAZÍ PLEŤ

Zná to každá z nás. Blíží se dlouho očekávané rande nebo důležitá schůzka a v den D vás po příchodu do koupelny v zrcadle vítá obrovský pupenec– přímo uprostřed čela. Proč zrovna dneska? Proč zrovna já? Odpověď je jednoduchá: emoce, které jste v sobě dusila, právě vybublaly na povrch.

Text: Vanda Ptáčková

 

Kůže je místem, kde se vnější svět setkává s tím vnitřním. Chrání vás před vlivy okolí a naopak navenek často ukazuje duševní pochody, které byste si radši nechala pro sebe. Ve studu a rozpacích rudnete, v leknutí blednete, strachem vám naskakuje husí kůže, smutek kreslí pod očima temné stíny. Po několika probdělých nocích vaše tvář zešedne, stáhne se a vypadáte staře bez ohledu na to, kolik tisíc jste investovala do krému proti vráskám. A pak si dopřejete dva týdny prázdnin, kde hodíte všechny starosti za hlavu a jen si užíváte. Najednou se nejen cítíte, ale i vypadáte jako znovuzrozená. Jistě, středomořské podnebí a moře dělá svoje, ale hlavní roli hraje pohoda. Ostatně, zkuste jet na dovolenou pro změnu na hory nebo do skandinávské divočiny – výsledek bude stejný.

 

Kůže – zrcadlo duše

Stále více dermatologů uznává, že vztah mezi stavem psychiky a pokožky je větší, než se na první pohled zdá. Mnoho pacientů s lupénkou či ekzémem jim potvrzuje, že nejhorší projevy choroby si musí vytrpět v době, kdy čelí osobním problémům, stresu v práci, partnerským neshodám, ztrátě někoho blízkého... Nebo takový opar – herpes virus je v těle přítomen neustále, ale bolestivý vřídek se objeví až ve chvíli, kdy je obranyschopnost těla oslabena. A příčinou takového oslabení může být i stres.
Proto nejeden kožní lékař dnes úzce spolupracuje s kolegou psychologem či psychiatrem. Vhodně zvolená kombinace vnější a vnitřní léčby pak dokáže vyřešit i mnohem vážnější obtíže, než je vada na kráse v podobě otravného pupínku. Dr. Ted Grossbart, profesor psychologie na bostonské Harvard Medical School, tvrdí, že kožní potíže většinou poukazují na jiný, hlubší problém. Vzpomíná přitom na jednu ze svých pacientek, matku velmi náročného miminka. Většinu času byla na péči a výchovu sama, od manžela se jí mnoho pomoci nedostávalo. „Na prsteníčku levé ruky se jí objevila hnisavá vyrážka a její stav se rychle zhoršoval. Došlo to tak daleko, že si žena musela nechat odříznout snubní prsten, protože už nebyla schopna ho sundat.“ Symbolika je v tomto případě až děsivá...

 

Mozek má dlouhé prsty

Dermatoložka a psychiatrička Amy Wechsler ve své knize The Mind-Beauty Connection vysvětluje vztah mezi myslí a pokožkou zcela racionálně. „Mozek a kůže jsou úzce propojeny, neboť kůže je protkána hustou sítí nervů a cév. Stresem vyplavené chemické látky putují z mozku až k pokožce. Jakákoli emocionální zátěž (dlouhodobé přepracování, vztahové trable, velké životní změny) způsobí, že tyto problematické látky zvané neuropeptidy nadělají na pokožce pěknou paseku. Jsou příčinou zánětů, rozšířených žilek nebo zvýšené produkce kožního mazu.“ Stres připraví tělo i o schopnost rychlé regenerace, jak doložila vědecká studie, provedená na vysokoškolácích v Chicagu. Stejné poranění se hojilo o 20 procent rychleji pacientům, kteří si užívali dovolenou, než těm, kteří zrovna procházeli zkouškovým obdobím.

 

Pomoc zevnitř

Stresové faktory ze svého života odstraníte jen stěží, ale není vše ztraceno. Podle psychologů nejde ani tak o skutečné situace v životě, jako spíš o obranné emoce, kterými se s nimi člověk ve svém nitru snaží vyrovnat. A s těmi už pracovat můžete... Tělesný i duševní odpočinek, například v podobě meditace nebo jógy, omezí proudění neuropeptidů a tím i podráždění pokožky. Stejně jako v případě vnější péče o pleť je i ta vnitřní velmi individuální. Každý si zkrátka musí vyzkoušet a zjistit, co na něj funguje. Někdo nedá dopustit na již zmíněné relaxační cvičení, jinému udělá dobře procházka panenskou přírodou, dalšímu poslech příjemné hudby. Všem bez výjimky odborníci doporučují co nejvíce pohybu, který zaplaví tělo endorfiny, hormony štěstí. Každý den si vyhraďte alespoň půlhodinku na sebe a nenechte se o ni připravit. Postavte se k boji se stresem stejně zodpovědně jako k práci nebo péči o rodinu. A máte-li dojem, že příčinou vašeho rozladění, napětí či smutku je hlubší problém, se kterým si nedokážete poradit, odhoďte všechny předsudky a obraťte se na psychoterapeuta.

 

 

 

Kategorie: