PLATONICKÉ LÁSKA

Láska bez sexuální roviny je už po několik století zdrojem neutuchající inspirace pro snílky a umělce. Má svoje místo i v jednadvacátém století, kdy se sex stává spotřebním zbožím?

text: Klára Doubková

 

Kdykoli vstoupí do její kanceláře, v břiše se jí rozkmitají křídla celého hejna motýlů a její tváře nabudou nachového odstínu, kterého by nedocílila ani za pomoci temně rudé tvářenky... Prohodí spolu jen pár zdvořilostních frází, ale ona už teď ví, že si je bude po celý zbytek odpoledne přehrávat v hlavě. A s přibývajícími hodinami přejde ke spřádání fantazií, v nichž bude hrát hlavní roli zase on. Její kolega z vedlejšího oddělení. A přitom má doma úžasného přítele, s nímž plánuje romantickou svatbu, kupu dětí a dům se zahradou.   

 

Hra na schovávanou   

Jsou chvíle, kdy žena postižená platonickou láskou nechápe sama sebe a se svou vášnivou, leč nenaplněnou zamilovaností se radši nesvěřuje ani nejlepší kamarádce. Na rozdíl od ní totiž nemá skutečného milence, s nímž by prchala na víkendy a pak se poslušně vracela do náruče svého drahého. Ne, tady jde ‚jenom‘ o paralelní citový život. Zatímco bezmyšlenkovitě vykonává své každodenní povinnosti, její fantazie se točí kolem kolegy, s nímž prohodí sem tam pár slov. V životě spolu nebyli mimo zdi jejich firmy ani na dvojce vína, o jakémkoli fyzickém kontaktu nemluvě, přesto jeví všechny příznaky zamilovanosti. Její diagnóza zní: platonická láska.   

 

Vyhrazeno jen pro muže   

Možná vás to překvapí, ale pojem ‚platonická láska‘ se původně týkal především homosexuálních vztahů. Za svůj název vděčí řeckému filozofovi Platónovi, který ve svých dílech popisoval mimo jiné i náklonnost mezi učitelem a žáky mužského pohlaví. Italský učenec Marsilio Ficino, který termín ‚platonická láska‘ v 15. století značně zpopularizoval, měl na mysli rovněž především vztah dvou mužů. V moderním pojetí se ale smysl tohoto výrazu dost podstatně proměnil. Když dnes použijete slovní spojení ‚platonická láska‘, máte patrně na mysli lásku dvou jedinců opačného pohlaví, kteří k sobě chovají milostné city, ale nevedou spolu sexuální život. Důvodem většinou bývají vnější překážky v naplnění sexuálního chtíče nebo to, že jeden ze zúčastněných o fyzický kontakt z nějakých důvodů nemá zájem.   

 

Kategorie: