Jak žít DOLCE VITA

Itálie je jedním z nejkrásnějších koutů světa a dokáže si podmanit nejednoho cestovatele. Existuje několik rituálů, díky nimž se k vám intenzivně prožité chvíle vrátí.
Text: Eva Rýznerová 

Psychologové se shodují v tom, že návrat z dovolené je velmi stresující. Hlavu máte plnou vůní a barev, ale už zítra ráno musíte v osm hodin zmáčknout na klávesnici počítače tlačítko Start. Vidina klimatizované a sterilní kanceláře vás ničí a raději než lodičky byste obula sešlapané žabky plné písku. Když vyhlédnete z okna, připadá vám všechno banální – stromy, ulice, lidé. Ještě včera jste žila v pohádce a najednou se máte probudit! Všední život je zkrátka příliš vzdálený. 

Existuje ale ještě jedno mnohem větší riziko spojené s návratem z dovolené, totiž když se vrátíte z Itálie. Odborníci nedávno definovali syndrom propukávající v souvislosti s návratem z kolébky evropské civilizace a kultury. Je to něco jako nemoc. Cítíte se nesvá, myšlenkami bloudíte v renesančních palácích a na každém rohu se rozhlížíte po tmavookých číšnících, kteří mrštně servírují sklenku vychlazeného prosecca. Na Itálii, kterou básníci opěvovali v sonetech jako Bel Paese, krásnou zem, je mnoho podmanivého. 

O způsobu italského života čtěte v novém L'amour na straně 86-88.

Kategorie: