O MUŽÍCH A ODCHÁZENÍ

Jistě jste si už někdy v životě položila otázku: „Zůstat či odejít?“ Cesta k nalezení odpovědi vyžaduje náročnou rekapitulaci událostí, podrobný průzkum hlavy, srdce i dalších pro vás důležitých orgánů a schopnost uspořádat do jisté doby věci do tvaru, který by alespoň v náznaku připomínal váš život – ten, ve kterém jste byla šťastná. Co když si tuto otázku ale položí váš muž? Co všechno můžeme udělat ještě před tím, než se začteme do článku porozchodové etudy?

TEXT: Adéla Hálková

 

Žen, které žijí ve strachu, že přijdou o partnera, je hodně. V mém okolí je to bohužel každá první! Příčinou bývá výraznější věkový rozdíl (vy jste o něco starší), sociální status (z vašeho muže se stal časem bohatý obchodník, vy pracujete jako sekretářka), vzdělání, peníze, ale i vaše extrémně odlišné zájmy. „Jsme úplně v pohodě!“, přesně to si možná teď myslíte. Z vašich životních kolejí jste zásadně nevybočili, neměla jste příležitost ho za ta léta nějak významně namíchnout, nebo alespoň ne tak, aby se sbalil a odešel na víkend k matce, o nějakém větším vzrušení se nedá mluvit. Vše ‚hezky‘ klape. Pro něj může být to, co vy považujete za pohodový vztah, synonymem pro šedý život a kýžený, ale plíživý konec. Vy se cítíte usazená a spokojená, on na rozpacích, unuděný k smrti z partnerství, jež postrádá akci. A pak přijde rána, bodná. Ta, co dokáže propíchnout srdce skrz naskrz, a muž si náhle balí kufry a opravdu odchází k matce, nebo hůř – již za novou partnerkou. Kdo něco podobného zažil, skutečně může přirovnat onu bolest k říznutí se tupým nožem. A vy jste teď možná pořezaná, vaše rána silně krvácí – to ale neznamená, že se již nikdy nezacelí. Možná, že partner odejde a vám po něm zbude jen pár jizev, v lepším případě i byt a auto. Možná jen nemá v hlavě jasno, neví, co chce, a jste to právě vy, kdo mu může pomoct najít nový smysl života. Po takové ráně nebude za nějaký čas ani vidu, ani slechu.    

 

JAK POZNAT, ŽE PLÁNUJE ODCHOD?  

Jedno je třeba říci hned na začátek, nezakrývejte před jasnými symptomy odcházení vašeho muže oči. Někteří chlapi se problému dokážou postavit čelem a řeknou vám přímo, že ve společném životě s vámi již nejsou šťastni. Jiní tolik kuráže nemají, nebo možná ještě nejsou rozhodnuti, jakým směrem se bude jejich život ubírat – v takovém případě můžete mít navrch. Buďte o krok napřed před partnerem, rozpoznejte jeho zaječí úmysly, a získejte tak možnost se vzniklou situací něco podniknout! A jak že máte poznat partnerovy úmysly? Ono je to vlastně velmi jednoduché a bagatelizovat bychom to mohli jediným slůvkem – lhostejnost. Dřív se s vámi chtěl několikrát týdně milovat, teď radši sedí u televize, ještě před nedávnem aktivně plánoval váš volný čas, nyní jej raději tráví s přáteli nežli s vámi, z práce za vámi spěchal, najednou má ale tuny zakázek a s tím spojené přesčasy. Dříve vás pohladil, políbil před odchodem z domu, teď si o takových romantických výkřicích můžete nechat leda zdát. Ve své podstatě ani moc nevnímá, co mu říkáte, je duchem nepřítomný, je na vás podrážděný, zbytečně řeší maličkosti, kterých by si dříve všimnul jenom stěží. Zkrátka a dobře, změna jeho chování k vaší osobě je tak markantní, že už vás na ni upozornili i společní přátelé – nebo nedej bože jedni z vašich rodičů a dokonce vaše děti. A babo raď! Nechat chlapa, kterého milujete, odejít? Pokud to napětí v sobě nedokážete udržet, budete s ním pravděpodobně o nastalých změnách mluvit hned. Pak ale riskujete, že vám jen poví, jak se mu ulevilo. Bude rád, že jste si změny všimla, tím pádem on může odejít. Druhou variantou je s těmito fakty pracovat a pokusit se obrátit jeho mysl na vaši stranu!    

 

ON SE ZMĚNIL, VY MUSÍTE TAKÉ!  

Reagovat na jeho podrážděnost vzteklostí by byla náhlá smrt! Naopak, změnil se k horšímu? Vy musíte zatnout zuby a pokusit se změnit k lepšímu – já vím, máme to my holky těžké! Chtěl po vás dříve partner, abyste dělala něco, do čeho se vám tak úplně nechtělo? Jeho záliba v pasivním či aktivním sportu, dovolená na motorkách atd. – navrhněte mu tuto akci sama. Začněte se ještě více zajímat o to, co má rád, a pokuste se to mít ráda také. První bod, který nesmí být opomenut, je právě zahájení akce – pokud váš vztah po letech již postrádal šmrnc a jistý šmak, musíte se do něj aktivněji zapojit. Nikdo vás nenutí, abyste s partnerem jezdila obden na motokáry a pařila s ním doma počítačové hry. Zaměřte se na takové aktivity, ze kterých bude mít radost on a vám nejsou tak úplně proti srsti. Víte, že zrovna není kulturní typ, objednejte prohlídku pivovaru s ochutnávkou. Buďte na chvíli ne jeho žena, ale dobrý parťák.    

 

Kategorie: